Som regel er det landets fremmeste reklamebureauer og kreative hjerner, der står bag de tv-spots, printannoncer, outdoor-plakater eller andre typer reklamer, som de fleste af møder i hverdagen.
Med den danske idé- og reklamefilm-konkurrence Kort&Godt har også den glade amatør mulighed for at byde ind på at lave en valgvideo for ”rigtige” annoncører.
I stedet for at producere reklamefilm, som det ellers har været opgaven de tidligere år, bliver sitets 6.000 kreative filmskabere og såkaldte “fantaster”, i år udfordret til at lave anderledes, skæve og sjove valgvideoer – eller komme med ideer – til de kandidater, som stiller op til det forestående folketingsvalg.
– Vi fik en anderledes idé, som vi bare måtte forfølge. Sådan er det med ideer, nogle tumler man længe med, og de ender med ikke at blive realiseret. Denne idé var bare for god til at smide på gulvet, og der skal handles nu, udtaler sitets kreative direktør, Tommy Duus.
Valgvideoer er en genre for sig, der blander reportagestilen og dokumentarisme i en pæn og præsentabel fremstilling uden kant og tæft. Ved at udfordre genren og stilen er der lagt i støbeskeen til nytænkning.
– Valgkampen har jo indirekte været i gang længe, og vi hører de samme budskaber igen og igen og. Nu er udfordringen for de kreative at komme disse politiske budskaber og mærkesager på nye flasker, så vi lytter igen, og det er det, der skaber dialog og gør politik dynamisk og spændende, siger Tommy Duus.
I fjor deltog ni virksomheder i reklamefilmkonkurrencen, og det blev til 515 indsendte bidrag. I år er konkurrencen en smule anderledes, da forudsætningen er, at folketingskandidaterne selv har mod på at lege med. De skal selv tilmelde sig ved henvendelse til Kort&Godt.
Der er kun plads til en folketingskandidat fra hvert parti i hver valgkreds. Kampagnen starter 1. marts og valgdatoen er 1. maj.
Kort&Godt konkurrencen har været afviklet hvert år siden 2005, og præmiesummen nærmer sig de 100.000 kroner.
Det er gratis at deltage, og du kan læse mere om konkurrencekonceptet
her.