De tidligere Jøp, Ove & Myrthu direktører Lars Bo Kirk og Mikael Baden er gået sammen og har stiftet bureauet FRIDAY, der vil ”udfordre vanetænkningen i kommunikations-branchen”.

Henrik Røjgaard, tidligere rådgiver for tre ministre i henholdsvis erhvervsministeriet og udenrigsministeriet er allerede inviteret ind som ny partner.

I hævder, at I ser tingene anderledes? Hvordan?

– Vi kunne uden problemer have etableret et klassisk, konservativt bureau og adopteret branchens gængse måde at arbejde på. Men vi vil hellere skabe et værdibaseret, nysgerrigt og meget mere personligt bureau, der hele tiden skal udfordre sig selv og kunderne, fortæller Mikael Baden.

Mon ikke en del af dine kolleger vil kunne sige det samme?

– Vi gider ikke lave tomme tekster på bestilling eller eksekvere kampagner, vi ikke selv har været med til at designe. Tværtimod. Vi vil ind til benet og arbejde strategisk med forretningens mål – som ledelsens og nøglemedarbejderens betroede rådgivere. Det er der, vi skaber værdi. Hvis vi ikke er dér, vil vi hellere holde fri, uddyber Lars Bo Kirk, adm. direktør i butikken.

Han understreger dermed partnerskabstanken i FRIDAY:

– Vi insisterer på at være ægte partnere både indadtil og udadtil. Vi går i krig for hinanden og med hinanden – og vi går i krig for vores kunder. Det er en grundtanke i selskabet, og den værdi vi tillægger vores fulde navn FRIDAY & Partners.

FRIDAY er et seniorbureau
Hvor de store danske PR- og kommunikationsbureauer er kendetegnet ved at have fire-fem juniorkonsulenter per seniorrådgiver, fokuserer FRIDAY udelukkende på erfarne rådgivere.

– Alle bureauejere i branchen kender den klassiske samtale med kunden om, at der mangler fokus fra bureauets senior-folk på konkret løsning af opgaven. Det gør vi op med. Vi går udelukkende efter senior-folk, som har bevist, at de kan rådgive på højt niveau, skære igennem, arbejde strategisk og eksekvere, siger Mikael Baden.

Det nye bureau arbejder med tre områder inden for strategisk kommunikation:

· Rådgivning og træning af top- og mellemledere.

· Kommunikation om forandringer og organisationsændringer.

· Synlighed i offentligheden og blandt kerneinteressenter.


Alle tre discipliner er forankret i mange års erfaring fra branchen. 


– Vi har i mange år arbejdet med kriserådgivning – og har derudover været kommunikationsrådgivere på alt fra omfattende fyringsrunder, værdi- implementeringer til globale SAP-udrulninger. Så vi kender vores metier – og glæder os til at skærpe den yderligere over de næste år, slutter Lars Bo Kirk.

Hvorfor hedder I dog FRIDAY?

– Selskabet blev stiftet på en fredag. Men endnu vigtigere er FRIDAY et projekt, der skal gøre op med konsulentbranchens konforme tilgang til arbejdslivet. Vi har prøvet at arbejde 80 timer om ugen. Det kan også være sjovt og nødvendigt.

– Men i FRIDAY hylder vi den frihed, der ligger i tilstanden fredag. Hvor en krævende arbejdsuge glider over i weekend. Fornemmelsen af at have leveret sit bedste og med god samvittighed læne sig tilbage og tanke op. Og så kan vi lide historien om den strandede Robinson Crusoe, der får støtte af sin betroede rådgiver Friday, slutter Mikael Baden.