Boligøkonomen Jens Lunde fra CBS har i årevis sagt, at boligpriserne er for høje. Frands Mortensen, medieanalytiker fra Aarhus Universitet, siger på 22. år, at TV 2-koncernen er på randen til konkurs.
I går barslede endnu en spåkone så med trommer fra optimismen højborg, da Jyllands-Posten lancerede et nyt betilings-site, FinansWatch, som en søster til MediaWatch, med ordene: “Vores ambition er, at finanssektoren skal tage lige så godt imod FinansWatch, som mediebranchen har taget imod MediaWatch, hvor vi de seneste to år har oplevet fremgang i abonnementstal og indtægter.”
Det har JP-chefer sagt de seneste tre år, og det er ikke løgn. Til gengæld ruttes ikke med sandheden, thi MediaWatch har styrtblødt, selv om abonnements-indtægterne har været stigende. Og de skal tredobles, før det udmærkede site er bare i nærheden af break even.
De tørre tal siger: 2008 gav et minus på 3 millioner og 2009 sluttede rødt med 3,5 mio. kr. I processen har sitet forsøgt sig med yderligere niche-fokus via lanceringen af DigiWatch, der dog blev lukket lynhurtigt. MedieWatch skulle spare sig ud af underskuddet, hed det sig, og redaktionen blev reduceret til fem mand.
Nu tænker det hæderkronede jyske bladhus Jyllands-Posten (60 pct.) og the sleeping partner A-Pressen (40 pct.) niche-nyt igen med lanceringen af finanssitet, FinansWatch, der vil indeholde ”et unikt mix af hardcore finansstof, debat, navne og karrierestof, som man ikke kan få andre steder.” (Læs det lige igen, før du rider videre, red.)
Hvor skal indtægterne komme fra?
– Fra salg af abonnementer til virksomheder i den finansielle sektor – banker, realkreditinstitutter, pensions- og forsikringsselskaber og andre med interesse i branchen.
Mon de selv tror på det? Og hvorfor?
– Vi skriver til folk i branchen mere end til forbrugerne. Vi har branchens briller på. På den måde adskiller vi os fra andre erhvervssites, lyder visdommen.
Det har altid været god kutyme, at kommunikatøren lavede negations-prøven, før han ytrede sig. Hvem mon ville sige det modsatte? Omvendt, hvem er ikke enig i den betragtning ved lancering af et nyt medie?
Nå, det interessante er ikke, at FinansWatch hævder at skrive sig forbi borsen.dk, business.dk, epn.dk, markedsforing.dk, bureaubiz.dk, mediawatch.dk og sågar Politiken, der hævder at opnormere erhvervs- og finansstoffet. Det interessante er, at det er betalingsmure, der skal sikre FinansWatch eksistensen, ganske som de ikke sikrer MediaWatch og DigiWatch. Eller for den sags skyld Rupert Murdochs betalingsmure, der som eneste dokumenterbare konsekvens har reduceret trafikken på hans sites med mellem 60 og 95 pct.
Må ikke have for gode historier
Lad mig stilfærdigt give det seneste eksempel på, hvorfor idéen er tvivlsom. MediaWatch skrev i går historien om, at Jan Vermø er gået konkurs, en historie der er beskyttet af betalingsmure. Fem minutter senere skrev epn.dk historien med henvisning til MediaWatch. Begge sites er ejet af Jyllands-Posten, men kun den ene gemmer sig en betalingsmur.
Hvad siger det om forretningsmodellens fremtid?
Hvis et medie udvikler hamrende fornem content, køber en mand på et konkurrerende medie sig ind igennem betalingsmuren og genoptrykker historien – naturligvis med fuld navn og adresse og påklistrer eventuelt en videreudvikling. Det kommer ingen nogensinde til at forhindre, uanset hvor mange advokater de binder op på forsvaret.
Herfra ønsker vi MediaWatch og FinansWatch held og lykke. Gode kolleger ser vi gerne vokse sig levedygtige. Men før denne signatur skrev denne klumme, prøvede han på at få fire neutrale eksperter til at give FinansWatch lidt medvind med på cykelstien. De slog sig alle på lårene af grin og sagde: ”Held og lykke.” Ingen – og jeg gentager ingen – ville nedværdige sig til en kommentar.
På den anden side: Hvis Jens Lunde og Frands Mortensen fortsætter med at lægge boligpriserne og TV 2-koncernen i graven, risikerer de at få ret – i løbet af de næste 50 år.