Det kan godt være, at SEP alias Svend Erik Pedersen ikke er en Claes Kastholm Hansen-agtig redaktør. Og tak for det. SEP er snarere en mand, der iagttager, fordøjer, fortolker og som bladskrædder strikker en solid historie sammen om et af de emner, han brænder for, nemlig marketing og kommerciel kommunikation.

I 25 år, før en niche var noget særligt og kommerciel kommunikation hed reklame, stod han på broen for det vigtigste danske specialmedie inden for markedsføring, nemlig vort eget organ Markedsføring. Det tilhørte rettelig SEP fra 1977, indtil han solgte det tilbage til Huset Markedsføring i 2002 – efter sigende for én krone.

Den Gamle Redacteur er opvokset i Skamby på Nordfyn og journalistuddannet på 3 aviser. Dengang mesterlæren endnu var på prøvetid. Frederikshavns Avis, Politikens lokalredaktion i Odense og Aktuelt formede den unge mand, hvorefter han fortsatte som redaktionssekretær på Aktuelt.

Fra Aktuelt gik turen til Forlaget Sabroe, hvorfra han sprang ud som selvstændig i 1977. Dengang sammen med direktør Carl W. Bærentzen, og de to stiftede Specialbladsforlaget a/s og overtog en række udgivelser: Vi Unge, Foto & Smalfilm, Kamera og Dansk Reklame (der senere blev til Markedsføring, red.).

Op gennem 80’erne og 90’erne kom en række nye udgivelser til – Båden i Dag, De Grafiske Fag, Textil, AVM AudioVisuelle Medier, DtP, Dansk Presse, grafiske håndbøger og Kursus Lex Danmark. SEP’s fangarme rakte også ind i Sverige og Norge.

Tjent lidt penge her og der har SEP også, idet ”Båden i dag” og ”Vi Unge” blev frasolgt til henholdsvis Bonnier og Aller-koncernen.

Svend Erik Pedersen har været aktiv i mange bestyrelser – Dansk Fagpresseforening i mange år, præsident for IAA International Advertising Association Denmark, og formand for MCA, Media Communication Association i 6 år i 90’erne. Ligeledes i 90erne medstifter af den danske afdeling af Transparency International. Igennem 22 år var han desuden formand for Fagpressens – nu Danske Special Mediers – Anders Bording Pris.

I de seneste 10 år har SEP været aktiv i Dansk Aktionærforening, medstifter af Seniorer Uden Grænser – for aktive pensionister med interesse for u-landsarbejde – han har siddet 6 år i bestyrelsen for Rebildselskabet, i bestyrelsen for Peter Sabroe Klubben og Old Bizz – en klub for erfarne media og reklamefolk. Han har desuden været medlem af København Vesterbro Rotary Klub i 35 år, og præsident i 1982.

Svend Erik Pedersen bor i Nyhavn og er gift med fhv. chefredaktør Jutta Larsen. Ægteparret deler tiden mellem Danmark og Florida, hvor de kolde måneder tilbringes i ferieboligen ved den mexicanske golf.

Her fra hytten kipper vi med kasketten for redaktøren, der ikke selv ønsker at bidrage længere til Huset Markedsførings medier. Selv om vi til enhver tid vil give ham plads. Når en majestæt abdicerer, blander han sig ikke længere i fodfolkets fadæser.

I stedet trutter han videre på sin cerut og iagttager. Som han sagde engang, da vi spurgte ham, hvad han mente om, at Huset Markedsføring fjernede ”frihedsbrevet” fra redaktionen og lagde bladet ind under Husets bestyrelse:

– Sætter man marketingfolk i spidsen for redaktionen, udvikler bladet sig i marketing-retning. Sætter man redaktionelle folk i spidsen for redaktionen, udvikler bladet sig redaktionelt.

Den Gamle Redacteur ruttede ikke med ordene, men det bliver indsigten ikke nødvendigvis mindre af.

Glemte vi at sige, at Svend Erik Pedersen er æresmedlem af Huset Markedsføring? Det er, hvis man skal tale hans eget sprog, ikke helt ufortjent.