Den 1. november 2011 uddeler DRRB i samarbejde med Berlingske Media og Dansk Annoncørforening for 10. gang Advertising Effectiveness Award.
Prisen er inspireret af den engelske IPA Effectiveness Award, og målet er at sætte markedsføring i et ledelsesmæssigt og strategisk perspektiv ved at hylde de reklamekampagner, som har givet annoncøren den mest målbare effekt.
Blandt de i alt 33 indsendte kampagner har juryen i år valgt at shortliste de 20. Det er lidt færre end sidste år, hvor feltet bød på 37 indsendte kampagner og 25 shortlistede.
På reklamebureau-siden kan Bates Y&R og envision prale af at figurere hver tre gange på shortlisten, efterfulgt af Umwelt, &Co og Zupa med hver to nomineringer.
Blandt mediabureauerne udmærker Mediacom og MEC sig med hver fire nomineringer og Mindshare, OMD og IUM med hver to.
Hos annoncørerne optræder Danske Bank og Telia med hver to nomineringer.
Sidste års Grand Prix-vinder var IKEA-reklame-serien ”Kvalitetstestet af hverdagen” fra Hjaltelin, Stahl & Co og Mediacom, og i 2009 var det Robert/Boisen & Like-minded, PHD og community marketingbureauet Very, der sammen med Carlsberg vandt den eftertragtede Grand Prix.
Arrangementet foregår i den store Børssal i Christian den Fjerdes Børsbygning i København, og inden spændingen udløses, vil der være lejlighed til at lytte til blandt andre Senior Vicepresident Khalil Younes fra Carlsberg, som vil tale om bryggeriets arbejde med at skabe effektivitet på tværs af grænser.
Her er hele AEA-shortlisten 2011 (i alfabetisk rækkefølge efter bureaunavn)
Mercedes-Benz Danmark
Sætter jeg stadig pris på et luksusbrand, selvom det sætter prisen ned
Bates Y&R / MEC
Rådet for Sikker Trafik
Svineren
Bates Y&R / Havas
Royal Unibrew A/S / Royal Beer
Tak Rock
DDB Danmark / Mindshare
Waoo
Waoo – Lets Fight
envision A/S
Føtex
Føtex er sej – vi gør mere for dig – one hit Wonder
envision A/S / MEC Gruppen
Fårup Sommerland
Fårup sommerlands kommunikation er ikke helt ude i skoven
envision A/S / MEC Gruppen
Telia Danmark
Telia 4G … et lille stykke verdenshistorie
Hjaltelin, Stahl & Co Gruppen / Carat Danmark A/S
Kiwi Minipris Danmark
Sælger gul bedre end grøn?
Sunrise / IUM A/S
Gartneribrugets Afsætningsudvalg
Sæson for god smag
Lyhne + Company A/S / IUM A/S
Euromaster
Små Revolutioner
MEC / Sonic Minds
Danske Bank
Gul Bank
MediaCom Danmark / & CO. / Zupa
Danske Bank
Mobilbank
MediaCom Danmark /Zupa
Bayer A/S /Bayvantic@Vet
Beskyt din hund
MediaCom Danmark / MediaCom Beyond Advertising
Nike Danmark
Nike TakeCPH – en social succeshistorie
Naked Communications / Mindshare A/S
Telia CLC
Telia CLC – Når salg er service
OgilvyOne
Danske Spil A/S
Mod alle Odds
OMD Denmark A/S /BBDO
Telenor
En erhvervs rejse fra Economy Class til First Class
OMD Danmark A/S / Bates Y&R / Wunderman
Orifarm
Yellow Part 2 – From good to great
Umwelt A/S
Atlantic Airways
Atlantic Airways – sådan kom salget op at flyve
Umwelt A/S
TDC A/S
Os med TDC – Markedets modigste kommunikationsstrategi
Wibroe, Duckert & Partners / MediaCom Business Science Nordic / MediaCom / Millward Brown