Den multinationale koncern Siemens sender en krigserklæring til verdens største vindmølleproducent Vestas. Siemens’ vinddivision satser på at vokse kraftigt og vil erobre halvdelen af markedet for havmøller.
– Vi er allerede nummet ét på havmøller, og det ønsker vi at fortsætte med at være. Siger Andreas Nauen fra Siemens Wind Power. Siemens mål er at rykke fra at være verdens sjettestørste til verdens tredjestørste vindmølleproducent inden for  en tre-årig periode. Satsningen indebærer, at Siemens vil erobre markedsandele, så den tyske gigant sidder på 40-50 procent af havmølle-markedet.
Havmøllemarkedet er især interessant, fordi de store energi-selskaber, der satser på vindenergi sandsynligvis foretrækker havmøller for at undgå ballade med slutbrugerne.
Berlingske Business side 6-7.