Sjællandske dagblade overtog Mediehuset i Næstved den 6. april 2001 og fik på den måde en tilgang til både radio- og tv-markedet i en af avisens to ”hovedbyer”. Nu overtager avisen også VTV i Slagelse, som består af TvDanmark 2 Vestsjælland og Radio SLR.
– I det sidste halve år har vi arbejdet hårdt på at fastlægge den videre strategi omkring en udvidelse af radio- og tv-aktiviteterne, så vi også i det vestsjællandske område bliver kraftigt involveret i de elektroniske medier, siger Søren Riis, salgsdirektør på Sjællandske Dagblade.
De tre hidtidige ejere af VTV, Steffen Stenbæk, Henrik Billstrøm og Jens Vadmand fortsætter som ledende medarbejdere hos Sjællandske Dagblade, hvor de sammen med nyhedschef René Pedersen fra STVR får ansvaret for den daglige drift af husets radio- og tv-aktiviteter både i Vestsjællands- og Storstrømsamt.
Steffen Stenbæk bliver den overordnede ansvarlige med titel af stationschef, Henrik Billstrøm bliver ansvarlig for radioaktiviteterne, Jens Vadmand bliver produktionsansvarlig og René Pedersen fortsætter som tv-ansvarlig.
Alle fire refererer til direktionen for Sjællandske Dagblade, med salgsdirektør Søren Riis som hovedansvarlig for husets indsats på radio- og tv-området og med chefredaktør Søren Baumann som ansvarshavende redaktør.