Staten står til at tabe 5,4 mia. kr. i 2010 i indtægter på grund af boomet i leasingbiler, som bl.a. er sat i gang af særlige afgiftsfordele til de typisk bank-ejede leasingselskaber som afsløret i Jyllands-Posten.
Estimatet kommer fra bilforhandler-organisationen DAF, der endda mener, at det er forsigtigt sat, fordi der i stigende grad sælges små biler, og det er dem, der leases hyppigst. For 2009 regnede DAF sig frem til et tab på omkring 4 mia. kr. i registreringsafgifter som følge af leasing, hvad der blev bekræftet af Skat. Indtægtsposten fra bilkøberne er den største i statens budget.
Tilbagegangen er voldsom, for Skat budgetterer selv med samlede indtægter på 13,2 mia. kr. i registreringsafgifter i 2010, mens nybilsalget ventes at ligge på omkring 150.000 biler. Sidste gang, nybilsalget lå så højt, var i 2008, og det år fik staten 20 mia. kr. i kassen.
Jyllands-Posten Erhverv side 1 + 4.