Pressefriheden led sidste år et markant knæk på grund af ekstremistiske grupper som Islamisk Stat og Boko Haram, oplyser den internationale organisation Journalister uden grænser (RSF) torsdag i sin årlige statusrapport.

Heraf fremgår det, at der skete 3.719 såkaldte frihedsbrud mod journalister i 2014. Det er en stigning på otte procent i forhold til året før.

Der føres ifølge organisationen en “informationskrig” i forbindelse med konflikterne i Ukraine og Mellemøsten, hvor medier og journalister er blevet et direkte mål for drab, bortførelser og afpresning. Islamisk Stat i Irak og Syrien, Boko Haram i Nigeria og Cameroun samt kriminelle organisationer i Italien og Latinamerika bruger alle “frygt og trusler om repressalier til at få journalister og bloggere, der ikke danser efter deres pibe, til at tie”, skriver RSF i rapporten.

De værste steder i verden for pressefriheden er i Iran, Kina, Syrien og Nordkorea.

De bedste lande i verden for pressefriheden er i Skandinavien, hvor Finland, Norge og Danmark topper listen over de 180 lande, der er blevet målt og vejet.

/ritzau/