Web-bureaeut Dwarf kom helskindet gennem dot com krisen, og er på knap fem år vokset til over 20 medarbejdere, mens kunder som TDC og Børsen har gjort sin entré. Sidste år blev bureauet desuden Gazelle.
Alligevel har partnerne Peter Grønne og Frank Thomsen valgt at gå hvert til sit i det, de begge betegner som et udramatisk brud.
– Vi har længe diskuteret, hvordan Dwarf skulle udvikle sig og på det seneste er det blevet klart for os, at vi ikke er så enige, som vi har været, fortæller Frank Thomsen.
I fremtiden kommer Dwarf til at køre videre som hidtil med Peter Grønne som eneejer. Frank Thomsen vil stifte nyt selskab, der vil få mere fokus på samspillet mellem web og film, der med de mange bredbånds forbindelser bliver mere og mere relevant og som fx Nike har haft store succeser med.