Den nu lukkede Sky Radio fik lidt oprejsning i sin andel af lyttere i den sidste måned, hvor stationen blev målt. Ifølge Gallups lyttertal øgede Sky nemlig deres share fra 5,5 til 6,7 procent, mens konkurrenten Radio 100FM faldt i share fra 7,9 til 5,4 procent.
SBS Radio, som udover The Voice også tæller Radio 2 havde i oktober en lytterandel på 5,5 procent mod 5,1 i september.
Salgsnetværket Det Danske Radiobureau, som udover Radio 100 FM bl.a. også tæller de dagbladsejede radioer, gik i oktober tilbage i lytterandel til 14,5 procent mod 17,8 i september. DDR beholder dog sin stilling som den største kommercielle radioudbyder i Danmark.
Samtidig har DR fået bedre fat blandt de yngre radiolyttere. Når de 12-40-årige tænder for radioen, er det nu oftere end førhen DRs tilbud, de vælger. I dag finder 76 procent af alle i aldersklassen hver uge et eller flere radiotilbud fra DR, som de hører. For et år siden var tallet 69. Det er især P3, der har mærket, at lytterne er kommet til i stigende tal.