Virksomheden .kinth producerer små videoer til online-brug, og en strategi med små ordrer, men mange af dem, har tilsyneladende båret frugt.
– Vi har indrettet os på at tiltrække kunder, som kommer igen og igen – at lave aftaler, som betyder, at kunden ikke bare afgiver én, men mange ordrer. De kunder, vi har nu, har vi i mindst et år – og det er noget, der giver virkelig vækst, siger Anders Mayntzhusen, .kinth.
Prisen holdes nede ved at skære på det dyre filmudstyr og fokusere benhårdt på indholdet.
– Vi bruger ikke filmfolk til at lave videoerne, men kommunikationsfolk som har forstand på indholdet frem for rammerne. Det er faktisk ikke svært at optage en video – det svære er at få optaget det rigtige, siger Anders Mayntzhusen og fortsætter:
– Når vi er ude at filme, har vi ikke et kæmpe udstyr med, men til gengæld ved vi, hvad vi har med hjem, og hvad der skal anvendes. Det betyder, at de dygtige filmfolk, der sidder og klipper videoerne, ikke skal bryde deres kreative hjerne med at udvælge materiale, men de kan bruge tiden på at gøre filmene lækre.