Kampagnen, der består af et postkort og en frisbee, søsættes hen over industriferien i et forsøg på at få fat på dem, der stadig sidder på pinden i juli måned. På trods af, at de fleste kontorer ofte ligger øde hen på dette tidspunkt, er der dog stadig en del ansatte tilbage til at drive hjulene. Og gennemslagskraften kan ofte være større i denne periode, vurderer Jesper Sommer fra Konica Minolta.
– Vi mener, at en kampagne i juli og starten af august rammer et tidspunkt, hvor man ikke bombarderes af diverse andre budskaber, og det er derfor nemmere at trænge igennem til vores målgruppe. Samtidig vil vi gøre kampagnen relevant for årstiden og relancerer frisbee’en, der er kendt som sjov underholdning, samt en hilsen i form af et postkort fra Konica Minolta. Valget af en frisbee symboliserer samtidig, at kampagnen er et forsøg på at kaste vores budskab ud for dermed at ramme vores målgruppe – nøjagtigt som tilfældet er med en frisbee, siger Jesper Sommer.
Kampagnen kører fra 1. juli til 15. august 2005, og Konica Minolta håber på at øge salget med 20 % i forhold til samme periode sidste år.