I dag er skønheden falmet. Det understreges hver dag i avisernes aktiekurs lister.

Men tilbage i sidste halvdel af 90’erne var Sleeping Beauty A/S et næsten profetisk navn, da Wibroe, Duckert & Partners, BBDO og Sepia placerede ejerskabet til en stor bunke aktier i det svenske internet-bureau Framfab i selskabet. Aktierne var prisen for det fællesejede net-bureau, Networkers med bl.a. Tim Frank Andersen i spidsen, og de skulle vise sig at leve fuldt op til selskabets navn. Engagementet i Framfab er afviklet, fremgår det af regnskabet for 2001 og for de tre bureauer blev Networkers en guldrandet forretning.

Aktierne var “låst” 3 år, så forretningens endelige udseende var ukendt, da man placerede aktierne i selskabet. Men da man i 2000 fik syn for sagen, viste den sig at være omkring 200 millioner kroner værd. Og så kunne den reelt have været mangefold mere værd, hvis partnerne havde måttet sælge tidligere. Året før noteredes kursværdien af aktierne til lidt over en milliard kroner.

En formidabel pris for et bureau med under 50 ansatte på salgstidspunktet, og historien om salget er således samtidig historien om, hvor vanvittigt internet-markedet var i slutningen af 90’erne.

Men for folkene bag Networkers kan den del være ligegyldig nu. De nåede at realisere den varme luft til kolde kontanter.

Der har rumsteret historier i reklamebranchen om de mange penge Networkers genererede til ejerne. Og det er da formentlig også det dyreste danske bureau nogensinde.

Sleeping Beauty

Fragmenter af historien har været fremme i forbindelse med offentliggørelsen af regnskaberne for BBDO og Wibroe, Duckert & Partners. Men skal man have hele historien, så skal man have fat i helt andre selskaber.

Det centrale er The Interactive Partnership, hvor Framfab-aktierne blev placeret. Dette selskab ejedes for 36,3636 procents vedkommende af T+P Holding af September 1998, mens resten ejedes af Sleeping Beauty A/S.

Sidstnævnte ejes ligeligt af WD&P Holding (Wibroe, Duckert & Partners), Sepia og BBDO Business Communications. Aktiviteterne i sidstnævnte er solgt til Sepia, og selskabet er således bl.a. parkeringsplads for BBDOs ejerskab til Sleeping Beauty. Stig Backen er flyttet med aktiviteterne til Sepia, men har via ejerskab til BBDO Business Communications haft adgang til en andel af Framfab-formuen.

T+P Holding Aps af September 1998 havde Tim Frank Andersen og Peter Schmidt-Svejstrup som ejere. De er begge væk fra Framfab, og Peter Schmidt-Svejstrup er nu ansat hos Partners. Han er desuden også ude af T+P Holding, som nu ejes af Tim Frank Andersen, og hvis primære aktivitet er ejerskabet af The Interactive Partnership.

Værdien af Framfab-aktierne kan aflæses i regnskaberne fra 1999, 2000 og 2001.

I 99-regnskabet noteres, at selskabet ejer 809.803 stk. Framfab-aktier, der er optaget til en anskaffelsessum på 485.567 kroner. Men samtidig noteres det, at aktiernes kursværdi pr. 31. december var 1.023.754.724 kroner – godt 1 mia..

Året efter noteres i regnskabet, at man ved salg af Framfab-aktier har realiseret en ekstraordinær indtægt på 278.094.673 kroner (278 mio.). Samtidig noteres det, at selskabet fortsat ejer 2.704.700 stk. aktier i Framfab, som 31. december 2000 havde en kursværdi på 31.807.272 kroner (31 mio.). Der er i mellemtiden sket et aktie-split, hvor The Interactive Partnership har fået øget beholdningen styk-mæssigt for at blive holdt skadesløs.

89 mio. i skat

Den absolut største vinder ved salget af aktierne blev det danske skattevæsen, som indkasserede 88.990.295 kroner (knap 89 mio.) Ejerne hævede dog 59.9 mio. kroner i form af en kapitalnedsættelse og 127,3 mio. kroner i udbytte.

Efter skat var der 47 mio. til T+P Holding Aps Af September 1998, og 140 mio. kroner til Sleeping Beauty A/S.

Det lykkedes dog i 2001 at komme af med flere aktier til en fornuftig kurs. Af regnskabet fremgår, at man i årets løb solgte Framfab-aktier for yderligere 24,9 mio. kroner, og at der herefter var 639.290 stk. aktier tilbage, som pr. d. 31 december 2001 var 326.866 kroner værd.

Af årets overskud anvendtes 19,4 mio. kroner på en yderligere kapital-nedsættelse, således at ejerne hver fik tilført yderligere penge.

Det kan ud af regnskaberne ikke lade sig gøre præcist at placere de mange penge mellem de tre parter i Sleeping Beauty eller de to i T+P Holding. For sidstnævntes vedkommende var ejerforholdet dog 65 pct. til Tim Frank Andersen og resten til Peter Schmidt-Svejstrup, og Tim Frank Andersen modtog i sit eget selskab, Interactive Media Productions i 2000 ekstraordinære indtægter på 44,9 mio. kroner. Året efter var de ekstraordinære indtægter på 4,2 mio..

Som billedet tegner sig hos Sleeping Beauty i henhold til regnskaberne, så indkasserede BBDO i 2000 efter skat ca. 56 mio. kr. og 2,1 mio. i 2001 fra Sleeping Beauty, mens både WD&P Holding og Sepia indkasserede godt 40 mio. i 2000 og knap 5 mio. kr. i 2001.

Den videre fordeling af de mange penge kan ikke identificeres klart. Men der er ingen tvivl om, at der er udbetalt store udbytter. De centrale personer er her: Jan Duckert, Henrik Juul og Peter Wibroe (Partners-kredsen), samt Jan Olsen, Per Djervig-Chamby og Lars Bo Appel fra Sepia-kredsen. Hos BBDO er det Bjarne Egedal og Lars Thomassen, der er de centrale personer. I hvilket omfang andre har fået del i pengene vides ikke.

Nu er situationen så den, at The Interactive Partnership har købt Sleeping Beautys aktier, og Peter Schmidt-Svejstrup er ude af T+P Holding, således at Tim Frank Andersen nu råder over både T+P Holding og The Interactive Partnership.

Sleeping Beauty har Jan Olsen som direktør, Bjarne Egedal som bestyrelsesformand og Partners adresse som hjemsted.

Jan Olsen siger oms selkabet, at der ikke er taget stilling til, hvad der skal ske med det. Der er nogle likvide midler tilbage, og de løber ingen vegne.

Og hvad Framfab-aktien angår? Den noteres nu til under 40 øre – svenske altså. Og de aktier som med udgangen af 1999 var over 1 milliard kroner værd – de ville i dag være pænt under 10 mio. kr. værd.

Og således kan man altså også beskrive internet-branchens storhed og fald.