Kunderne i den landsdækkende Spar-kæde, herunder i Superspar-butikkerne, får fra 1. maj serveret Nyhedsavisens papirudgave og nyhederne på instore-tv mens de handler.
Samarbejdet drejer sig i første omgang om distribution af Nyhedsavisen i de 305 butikker, mens den løbende nyhedsformidling via instore-tv sker i 75 Spar-butikker.
– Strategien bag nyheder på instore-tv handler om at servicere vore kunder bedre, så det ikke bare et tilbud fra hylderne, der ruller hen over skærmen, siger Mads Laursen, marketingchef i Spar.
Samarbejdet er fra Nyhedsavisens side et naturligt ønske om at blive endnu større, og helt konkret sigter avisen efter at runde 700.000 læsere i løbet af efteråret.
– Vi er kolossalt glade for det nye samarbejde. Det styrker både Spar, og det styrker os, siger adm. dir. Morten Nissen Nielsen fra Nyhedsavisen.
– Når Nyhedsavisen rammer danskerne, mens de køber ind, er vi endnu mere attraktive for annoncørerne, siger han.
cwl