”Tillykke. Hent dit gavekort”, ”Tillykke, deltag og få en biopakke”, Juleuro til alle!” og ”Du får et dagligvaregavekort”.
Det var nogle af hovedbudskaberne i ikke færre end13 markedsføringskampagner fra spil-selskabet Lotto24ApS, som var at finde på nettet i kortere eller længere perioder fra maj 2012 til juni 2013.
Men det viste sig at være et lige lovlig godt tilbud, så nu har Forbrugerombudsmanden politianmeldt selskabet bag kampagnerne for vildledende markedsføring. Det oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.
De pågældende kampagner fremstod som konkurrencer, hvor alle deltagerne fik en gave, samt muligheden for at vinde 25.000 kr. For at deltage skulle forbrugerne besvare nogle spørgsmål og med kreditkort betale 1 kr. for 14 dages medlemskab af lotto24.dk.
Problemet var blot, at det ikke fremgik klart og tydeligt af markedsføringen, at deltagerne efter 14 dage automatisk ville få trukket 299 kr. månedligt på kreditkortet til betaling af et løbende medlemskab.
Forbrugerombudsmand Henrik Øe har de seneste år haft vildledende markedsføring af abonnementer på nettet som et særligt indsatsområde.
Sagen mod Lotto24 ApS er seneste led i dette arbejde.
– Jeg får flere og flere henvendelser fra forbrugere, som føler sig vildledt af firmaer, der sælger betalingsabonnementer på nettet. Derfor har jeg stor fokus på problemet, siger Henrik Øe, som dog også opfordrer forbrugerne selv til at være på vagt:
– Forbrugerne kan også spare sig selv for en hel del besvær ved at undersøge kampagnen og betingelserne nøje, før de klikker ja tak. Forbrugere, der opdager, at de er blevet vildledt, står i øvrigt bedst, hvis de har et print af tilbuddet, lyder det fra Henrik Øe.
Lotto24 ApS har erkendt, at markedsføringen i de 13 kampagner var vildledende, og de forbrugere, der er involveret i den konkrete sag, får deres penge tilbage fra selskabet.
Selskabet, der holder til i Aalborg, betalte i foråret 2012 en bøde på 60.000 kroner efter politianmeldelse i en lignende sag.