Hvis Bjarne Stampe skal bruge et berømt udtryk fra den engelske Dronning Elizabeth, så har 2003 været et “annus horribilis” – et skrækkeligt år.
Først og fremmest fik han det gule kort i det tidlige forår, hvor han blev lagt ned af en blodprop. Resultatet blev en firedobbelt by-pass operation, og den oplevelse har han nu taget konsekvensen af. Helbredet og familien kommer først.
– Jeg vil ikke sætte livet på spil for at gå på arbejde. Derfor har jeg besluttet mig for at prioritere mit helbred og min familie og satser på at få en masse gode år sammen med Ditte og Camilla. Det betyder, at Stampe & Stampe nu er historie, siger Bjarne Stampe, der er 45 år. Han vil fremover satse på at stille sine mange års erfaring inden for salg og marketing til rådighed på free-lance basis.
– Jeg har stadig masser af lyst og gode ideer – men jeg vil dog sætte tempoet lidt ned, indtil mit helbred er i top igen, siger Bjarne Stampe.
Oven i de helbredsmæssige problemer har 2003 også budt på problemer på kundefronten. Året startede godt nok, men i februar/marts tabte bureauet en halv million kr. på to kunder.
– Efter min operation valgte jeg sidst i maj at tage kampen op, få gang i Stampe & Stampe igen – det er jo mit barn – men det har været en hård kamp – nådesløs og uden de sidste 10 pct. held, der selvfølgelig også skal være med, siger Bjarne Stampe.
Alle medarbejdere er stoppet og bureauet er under afvikling. Bjarne Stampe sørger for de igangværende kunde-aktiviteter, så alle kunder får, hvad de har bestilt, men herudover er de nærmere omstændigheder for afviklingen endnu ikke helt afklaret. fin