Den verdensomspændende kæde af kaffebarer Starbucks har givet sit logo en ordentlig overhaling.
Farvevalget er ændret fra grønt/sort til udelukkende grønt. Derudover dropper Starbucks navnet og ordet ”coffee”, så logoet fremover alene udgøres af den fristende sirene-figur, der har været en del af Starbucks-logoet, siden selskabet blev etableret i 1971.
– Det er modigt, især når man har så superkarakteristisk et logo som Starbucks, siger Poul Mikkelsen, kreativ direktør i DDB.
Han betegner ændringen som spændende og mener ikke, at der er noget underligt i, at et firma som Starbucks forandrer et velkendt logo.
– Der må have været et behov, mener han.
Det bekræftes af Starbucks topchef, Howard Schultz, i et indlæg på
kaffekoncernes hjemmeside.
Her fortæller han, at Starbucks befinder på et ”meget vigtigt tidspunkt” i selskabets historie, da det har udviklet sig fra primært at sælge kaffe til at have mange andre produkter på hylderne, hvilket det nye logo skal illustrere.
– Starbucks vil fortsætte med at tilbyde kaffe af høj kvalitet i fremtiden, men vi vil også tilbyde andre produkter. Disse skal leve op til vores krav om integritet, kvalitet og gennemførthed, og vores nye brand identitet vil give os den fornødne frihed og fleksibilitet til at udforske innovationer og nye distributionskanaler, lyder det blandt andet i indlægget.
Det er tredje gang, at Starbucks har ændret logo siden etableringen i Seattle. Logoændringen vil ifølge nyhedstjenesten Brandweek blive fulgt op ad en global print og digital kampagne i marts skabt af BBDO.
Herefter vil det nye logo blive rullet ud og fremover pryde de ansattes uniformer, butiksmaterialer og kaffebarernes eksteriør.