Statoil Retail, der omfatter alle servicestations-aktiviteter, lagde sit budget hos Livingbrands/Bark i januar sidste år. Blandt opgaverne var at introducere Bio95 på det danske marked. Kampagnen for bio-brændstoffet skabte voldsom opmærksomhed i offentligheden og medierne, men medførte ikke desto mindre en øget markedsandel og styrket opfattelse af Statoil brandet hos forbrugerne.
Nu følger den anden halvdel af Statoil – og budgettet – idet markedsføringen af olieselskabets Energy-del også bliver lagt hos Livingbrands/Bark.
Peter Kreilsgaard, Statoils Group Marketing Manager, forklarer:
– Efter en intern fusion mellem Energy og Retail blev også marketingafdelingerne samlet. En logisk følge af det var at have ét bureau. Resenbro har bestemt ikke gjort det dårligt på Energy, vi har samarbejdet med dem i mange år, men når resssourcerne skal lægges ét sted, så var Livingbrands/Bark oplagt.
Bureauets dyder, der gav dem Retail-budgettet, banede også vejen for det samlede budget:
– Alle overfodres med kommunikation, og også derfor er vi nødt til at samarbejde med et bureau, der kan udfordre os. Ikke kun på det kommunikative, men også på det strategiske plan, siger Peter Kreilgaard og nævner i den forbindelse, at der med resten af Statoil-budgettet også følger sponsorater, messer og BtB.
Direktør Peter Brockdorff, Livingbrands/Bark, siger om budget-samlingen:
– Vi er stolte over også at skulle samarbejde med Statoil på dette markedsområde og ser frem til de nye udfordringer.
peng