Den skyldner- og skattesvig-sigtede tidligere rigmand Steen Gude, der i 2008 krakkede med sit milliardimperium Stones Invest, er ifølge dagbladet Børsens oplysninger langt i sine planer om at flytte til Schweiz.
Her vil han med hjælp fra skattely-landets særstatus omkring udleveringsaftaler ifølge avisens kilder tæt på finansmanden kæmpe for at undgå en eventuel udlevering til Danmark, hvis bagmandspolitiets sigtelse mod ham for skattesvig og skyldnersvig skulle resultere i en tiltale.
– Steen Gude har hyret professionel rådgivning til netop at vurdere, om han kan slippe for at blive udleveret til Danmark fra Schweiz, og den konklusion har været medvirkende årsag til, at han er gået videre med sine flytteplaner, siger en kilde.
Børsen side 1 + 6-7.