Mange vil sikkert ikke umiddelbart forbinde ordene ”sexet” og ”lækker” med det at være stomi-opereret, men hvorfor egentlig ikke?

Den danske healthcare-virksomhed Coloplast, der fremstiller stomiposer, sårplejemidler og kontinens-produkter, er i hvert fald netop nu – i samarbejde med den skotske virksomhed Vanilla Blush – gået i luften med en global social media-kampagne, der bl.a. sætter lækkert lingeri til stomi-opererede på dagsordenen.

Coloplast er gennem de seneste år i stigende grad begyndt at rette sin kommunikation direkte mod forbrugerne, og den nye kampagne skriver sig derfor også smukt ind i virksomhedens mission om at gøre livet lettere og lysere for stomi-opererede.

For hvorfor skulle man dog ikke have mulighed for at føle sig godt tilpas og attraktiv i lækkert lingeri selv om man har en stomi?

Det er præcis udgangspunktet for kampagnen – ”Every Day’s a Valentine’s Day”, der bl.a. består af en række videoer, hvor alle modellerne, der optræder, selv har en stomi.

Brugeradfærd gav ideen

Om baggrunden fortæller Rikke Krag Jespersen, der er Content Marketing Manager, hos Coloplast og ansvarlig for kampagnen:

– Ideen er bl.a. opstået på baggrund af brugernes søgeadfærd. Altså dels rene søgninger på nettet, men også feedback fra vores sygeplejersker, der taler med brugerne, og fra de bloggere, vi samarbejder med. Det viste sig, at noget af det, stomi-opererede søger allermest på og spørger allermest til er ”intimacy”. Og da vi kendte Vanilla Blush-grundlæggerne fra tidligere, var det oplagt at lave et samarbejde.

Kampagnen er rullet i gang globalt i dag og hos Vanilla Blush siger CEO Nicola Dames i en pressemeddelelse:

– Selv om vi gik på nationalt britisk TV helt tilbage i 2008, så var vi jo stadig en lille butik, der kunne drives fra en klassisk etage-lejlighed i Glasgow. Men nu er vi et globalt fashion- og lingeri-brand for stomi-opererede og nu samarbejder vi også med Coloplast. Jeg er stolt og lidt chokeret. Det er stort.

Nicola Dames, der er tidligere sygeplejerske og selv stomi-opereret, tilføjer:

– Vores film er bevidst ikke ”mushy” og stereotype Valentines-film. De handler om værdighed og individuel tilfredshed og om kærlighed. En kærlighed, der rummer en accept af, at verden aldrig vil blive fysisk perfekt. Men vores holdninger og reaktioner kan.

Vil være der for brugerne

Set ud fra et marketingperspektiv bliver Coloplast eksponeret for Vanilla Blush’ kunder, ligesom Vanilla Blush kan trække på Coloplasts brandværdi i deres markedsføring.

Og igen – som Thomas Bruhn, der er VP Consumer Excellence hos Coloplast, siger – så handler det om at komme tættere på brugerne.

– Et vigtigt element i det er at levere gode råd og informationer, være der for brugerne og lytte til deres spørgsmål. Vores ultimative mål er at hjælpe dem til at leve et bedre liv. Og lige præcis derfor er vores partnerskab med Vanilla Blush spændende. Det kan hjælpe os med at leve op til det løfte.

Du kan besøge virksomheden Vanilla Blush her

Og se selve filmen Every Day’s a Valentine’s Day her – efterfulgt af filmen Valentine, hvor de medvirkende fortæller. Og en Behind the Scenes:

Every Day’s a Valentine’s Day

Valentine

Behind the Scenes