Torsdag morgens aftale blandt EU-lederne om græsk gældsnedskrivning, bankrekapitalisering og større hjælpefond var det brændstof, der fik markederne til at køre frem. Den positive tendens blev derudover også understøttet af BNP-tal, der viste amerikansk vækst og dermed puttede bekymringen for recession til ro.
Dow Jones lukkede med en stigning på 2,9 pct. i 12.209, det bredere S&P 500 steg 3,4 pct. til 1285, mens det teknologidominerede Nasdaq steg 3,3 pct. til 2738. S&P 500 er på vej mod den største månedlige stigning siden 1974, og Dow Jones’ Transport-indekset er på vej mod den største månedlige stigning siden før krigen – 1939.
Omsætningen var ganske markant. Der blev på de amerikanske børser handlet 11,9 mia. aktier, hvilket er 29 pct. over den gennemsnitlige omsætning over tre måneder, skriver Bloomberg News. Men selvom pakken umiddelbart har skabt ro på markederne, advarer flere analytikere ifølge nyhedsbureauet AP om, at Europas problemer forbliver uløste.