Forudsigelser om mediaforbrug blandt annoncører er der mange af, og nogen gange svinger konklusionerne alt afhængig af, hvilken mediegruppe, der står bag en analyse.
En af de seneste har dog en betydelig pondus både i form af afsender og omfang. Det gælder en analyse fra London Business School i samarbejde med reklamegruppen Havas, som bygger på 700 af de største marketingdrevede virksomheder i verden – fundet på de fem største reklamemarkeder: USA, Japan, Tyskland, England og Frankrig. Analysen baserer sig desuden på de totale marketing-omkostninger i stedet for blot reklameinvesteringerne.
Analyserne gælder årene 2001-03 og konklusionerne peger på et skift i fordelingen af marketing-midlerne til fordel for først og fremmest online og direct mail.
Massekommunikation vil i 2003 repræsenterer 44,4 pct. af forbruget, hvilket er et fald fra 45,4 i 2001.
Direct mail vil vokse fra 12,8 til 13,3.
Interaktiv markedsføring (email,, websites, banner-annoncer og mobil-telefoner) vil vokse fra 6,1 til 7 pct.
Sales promotion vil falde fra 19,8 til 19,4.
PR vil holde niveauet på 12,8 pct.
Årsagen til interessen for mail og online aktiviteterne er let ifølge professor Patrick Barwise fra London Business School. “De er mere målbare og ses som god ‘value for money’ i takt med, at det bliver lettere at målrette dem”.
Alan Styler fra Havas peger på, at virksomhederne bruger internet til andet end annoncer. “Websites har f.eks. vist sig gode både til at drive salg og til at samle informationer om kunderne”.
Kilde: The Wall Street Journal Online + WARC