Den danskudviklede mobilapplikation Moodagent har skabt opmærksomhed blandt både brugere og teleselskaber verden over. Men nu skal applikationen også gerne til at give smøre på brødet til de to opfindere, deres selskab Syntonetic Media Solutions og selskabets investorer.
En ny version – som i modsætning til tidligere kun er gratis, hvis man accepterer annoncer på applikationen – lanceres i denne uge, og der er store forventninger.
– Hvis det går nogenlunde, så tjener vi 5 kroner pr. bruger i form af annoncer. vis det går rigtig godt, så tjener vi måske 30 kroner pr. bruger i form af et betalt download, siger Peter Berg Steffensen, der sammen med Mikael Henderson står bag applikationen.
Men selv om applikationen er blevet downloadet over 2,5 millioner gange fra blandt andet Apples App-store og Nokias Ovi-store, og der ifølge virksomheden selv kommer 20.000 nye brugere til om dagen, så står der stadig et minus foran tallet på bundlinjen hos Syntonetics.
Men det kommer, lyder det fra de to stiftere. Og der er da også ved at være hul igennem – blandt andet i form af en samarbejdsaftale med Nokia om at stille reklameplads på Moodagent til rådighed for den internationale salgsafdeling.
Børsen Mediemarked, side 4.