Det er en klar offensiv strategi, adm. dir. Hans-Henrik Rasmussen, Young & Rubicam, har anlagt med hele fire nye ansættelser, som blev offentliggjort i dag.
Hans-Henrik Rasmussen er adm. dir. og landeansvarlig, men har nu ansat Sune Bang, tidligere Grey København, som daglig leder af reklamebureauet i København. Med sig har han Peter Stenbæk fra Wibroe, Duckert & Partners. Peter Stenbæk er bl.a. kendt som en af ophavsmændene til Sonofons Polle-kampagne. Sune Bang og Peter Stenbæk kender hinanden godt tilbage fra bl.a. Courage.
Herudover har Sune Bang også fået to kreative med fra Grey København. Det gælder Philip Lipski og Niels Rahr.
Sune Bang har længe været på udkig efter en ny arbejdsplads, der deler hans ambitioner om at hæve niveauet.
– Men den ambition er jeg enig med de fleste om. Det, der har gjort udslaget, er, at vi også er enige om hvordan vi skal nå ambitionen, siger Sune Bang og fortsætter: – Vi tager den medicin, som vi selv anbefaler kunderne, og det handler om, at branding tager tid. Derfor har vi lagt en 5-års plan, hvor vi har opstillet en bred vifte af mål, som vi skal evalueres på. Men kodeordet er nok effektivitet, og det er noget, man opnår, når kunderne bliver bærere af brandet fremfor blot at få reklame-løsninger.
– Hvis vi som bureau skal løfte den ambition så kræver det dels større viden og dels både tillid og samarbejde bredt. Ambitionen kan ikke nås, hvis den ikke bliver forfulgt internt, og her handler opgaven bl.a. om at sørge for, at alle arbejder for det samme – d.v.s. ikke bare de kreative men også projektlederne og kunderne. Heri ligger opskriften på at tilvejebringe det mod, som der skal til for at hæve niveauet, siger Sune Bang.
Han tiltræder primo marts, mens de tre øvrige tiltræder 1. april. fin