Det blev Robert/Boisen & Likeminded, der løb med SuperBrugsens budget. I konkurrencen var bureauet oppe mod BBDO og DDB. Sidstnævnte har ellers været dybt involveret i en brandproces med udvikling af de indre værdier og en intern driver.

– Robert/Boisen kom med et oplæg, der skilte sig positivt ud, og derfor bliver det dem, der skal stå for eksekveringen, fortæller marketingchef Tine Bredvig.

Hun vil ikke fortælle, hvornår eller hvor hurtigt, der kommer noget på markedet, og hun bruger ordet ”revitalisering” om, hvad der skal ske.

– Jeg vil ikke tale om relancering, for vi er, hvad vi er. Det er bl.a. det, vi har konstateret i brand-processen, siger Tine Bredvig.

SuperBrugsens hidtidige bureau, Umwelt, arbejder nu for Irma, og har derfor ikke deltaget i konkurrencen. fin