Efter et første år med fremgang, en omsætning på 11.137.000 svenske kroner og en overskudsgrad på ni procent har 2011 budt på mere modgang end godt er for den danske afdeling af One Media Holding AB’s datter i Danmark, One Cph.
Ifølge en børsmeddelelse på aktietorget.se, hvor moderselskabet er noteret, har en række større kundeprojekter udvist ”utilstrækkelig lønsomhed” og sammen med betydelige investeringer på blandt andet personaleside har det betydet en ”anstrengt likviditetssituation”, som i løbet af året er forværret.
Sammen med en række andre faktorer har dette givet selskabet et dårligere tredje kvartal end ventet, ligesom forventningerne til fjerde kvartal har måttet nedjusteres på grund af usikkerhed omkring kommende kundeprojekter, oplyser moderselskabet i børsmeddelelsen.
I løbet af året har det svenske moderselskab støttet One Cph med over en million svenske kroner – på trods af, som det hedder, ”betydelige negative afvigelser” i forhold til budget og planer.
Og da One Medias ledelse ikke anser ordrebogen i det københavnske datterselskab for at være tiltrækkelig stærk til at ville skyde yderligere støttekapital ind – og forsøg på frasalg af hele eller dele af virksomheden ikke er lykkedes – har man besluttet at sende selskabet i konkurs.
– Det er trist, at selskabet og vores kompetente og hårdtarbejdende ansatte i Danmark ikke får mulighed for at udvikle virksomheden yderligere, men som ejere må man af og til foretage nødvendige risikovurderinger og prioriteringer, siger One Media AB’s direktør Lars Lindqvist i pressemeddelelsen.
One Cph startede op i Danmark i slutningen af 2009 og har arbejdet for kunder som blandt andre Thrane & Thrane, Microsoft, Compass Group, Lene Bjerre Design og NHH.
Markedsforing.dk har forsøgt at få en kommentar fra One Cps’s danske direktør, Morten Hassing-Kjær, men desværre lykkedes det ikke inden deadline.
One Cph har ifølge sin hjemmeside 12 medarbejdere.