Mobilbetalingstjenesten Swipp er træt af at være nummer to efter Danske Banks megasucces, MobilePay.

Derfor lancerer de 81 banker i samarbejdet en række nye tiltag og ansætter Nordea-manden Martin F. Andersen som frontmand i en nyoprettet direktørstilling.

Det skriver Berlingske.

Hans første tiltag er at gå direkte efter netop Danske Banks kunder. I dag kan kunder i Danske Bank ikke bruge Swipp til andet end at modtage penge, men en ny løsning skal tilbyde dem fuld funktionalitet, så de både kan sende og modtage penge.

Det bliver med en anden teknologi end den, som kunder i en Swipp-bank bruger, men Martin F. Andersen erkender, at man ikke kan vinde slaget om mobilbetaling, hvis Danske Banks kunder – næsten en tredjedel af danskerne – ikke har adgang til tjenesten.

– Swipp skal gøres tilgængeligt for alle danskere. Det er klart. Alle skal kunne få swipp-applikationen. Man kan ikke lave det som en konto-til-konto-løsning, ligesom Swipp-bankernes kunder får, men så må man bruge kortstrukturen med de begrænsninger, der så er for det, i form af lovgivningens beløbsgrænser, siger Martin F. Andersen, til Berlingske.

Berlingske