Århus – den værste slagmarkAlle krige har deres slag, der kræver enorme ofre; deres frontlinjer, der berygtes som sikre selvmord; deres slagmarker, hvis navne udødeliggøres gennem soldaternes ærefuld død.
Hvis aviskrig virkelig er krig, så er Århus en sådan slagmark.
Her fodrer generalerne konstant kampen med nye våben, nye soldater og gammeldags strategi:
** Her har ”Stiften” sendt en ny ugeavis til fronten – frontsoldaten kan ofres, når der ikke er brug for ham længere.
** Her tæppebomber seks gratisaviser trafikknudepunkterne, der spærres af ulæst papir.
** Her ofres de uskyldige civile, der den ene dag får 0, den næste dag får 4 aviser – uden at ane hvornår eller hvorfor.
Løb spidsrod mellem avisud delere
– Jamen, det første halve år med de nyeste gratisaviser har jo vist, at al konkurrencen stadig udspilles for fuld blæst her i Århus, siger Per Westergaard. Som ansv. chefredaktør og adm. direktør på Århus Stiftstidende har han i godt et år været general for den hjemlige hær i byen.
– Århus er og bliver krigsskueplads nr. 1, siger han.
– Alle kan jo se det, hvis de kommer her til Århus med toget. Allerede på banegården må man løbe spidsrod mellem avisuddelere. Urban, MetroXpress, JP Århus, Nyhedsavisen, Dato, 24timer – de er her alle sammen.
Men på annonceomsætningen er han ikke rystet, siger han. Ikke endnu, i hvert fald.
– Jo, vi kan mærke, at de er der. Vores annoncesælgere føler sig udsat for prispres. Vi hører annoncørerne sige, at de nogle gange kan få annoncer gratis. Men vi kan ikke måle på det på omsætningen. Vi kommer ud af 2006 med en omsætning på budgettet. I sommer frygtede vi, at vi ville få et tab på annoncesalget fra august, men hele efteråret har vi holdt budgettet.
Han forklarer de t meget direkte med, at konkurrenterne ikke har kunnet levere varen.
– Deres distribution har jo været af en kvalitet, der ikke regnes med blandt læsere og annoncører, konstaterer han.
Frontsoldat klar til ofring
Men annoncepresset har alligevel været så konkret, at Westergaard (og ejeren Berlingske/Mecom) skabte en ny soldat og sendte ham ind i krigen som frontsoldat; nærmest som Urias, der nok må lade livet:
Århus Weekend – en lillebror til Danmarks største og stærkeste lokalugeavis Århus Onsdag. Konceptmæssigt ligner de hinanden. Men med Århus Weekend kan Westergaard gå ind i rabatkrigen uden at angribe sine egne kerneprodukter: Stiftstidende og Onsdag.
Århus Onsdag er så ”umanerligt stærk”, at den ifølge Per Westergaard ingen annoncefragang har haft, selv ikke efter lillebrorens og de nye gratisavisers fødsel. Han betegner Århus Weekend som en ”flittig frontsoldat” med ekstra våben – et projekt som følges løbende og ”måske stoppes igen”.
Westergaard giver selv to forklaringer på, hvorfor Århus-kam pen er så anderledes hård:
For det første fordi de to store koncerner, avishusene JP/Politiken og Berlingske, har kæmpet her i et årti (og påfaldende nok er Nyhedsavisens ledende medarbejdere alle gamle JP-drenge).
For det andet er Århus landets mest velegnede byområde til gratisaviser, med sin størrelse og befolkningstæthed og infrastruktur.
– Efter vi er blevet tættere integreret i de forskellige Berlingske-virksomheder, har jeg jo fået bedre føling med for eksempel Viborg og Ringkøbing. Så bliver det altså fantastisk tydeligt, hvad det mangeårige pres har gjort ved Århus. Man siger som tommelfingerregel, at Århus er 30-35 procent under resten af landet på annoncepriserne. Jeg vil nok modificere det; på ejendomme og biler har vi konkurreret hinanden langt under niveauet for alle andre. Men på detailhandelsmarkedet er vores priser kommet tættere på andre egnes priser det seneste år eller to.
Negativ spiral
Det er oplaget – og læsertallene – der ser særligt slemme ud for Århus Stiftstidende.
I august, for et halvt år siden, relancerede Stiftstidende sig selv: Nyt udseende, delvist tabloidstørrelse, nye stofområder.
Alligevel rasler avissalget bare nedad, nedad, nedad.
– Ja, jeg ville gerne have bedre oplagstal. Noget af faldet er bare den generelle globale tendens for betalingsaviserne. Men i december og januar blev vi ramt endnu hårdere end de blev hos Nordjyske og JydskeVestkysten. Bladsalget og distributionen har været utilfredsstillende. Belønning og straf tager lang tid for at slå igennem i den her branche, men ja, vi er i en negativ spiral. Jeg tror stadig på, at relanceringen var god, og den rigtige for Århus.
Helt konkret har virksomheden haft ledige poster, så bladsalget har manglet ledelse. Nu er der hentet en erfaren markedsdirektør med erfaring fra Nordjyske Medier. Men massiv millionmarkedsføring er der desværre ikke råd til, ifølge Per Westergaard.
Omdelingen af avisen skal gerne glide lettere, når det selskab, der distribuerer Stiftstidende, fusionerer med JP/Politikens jyske budfirma.
I Odense (Fyens Stiftstidende) taler adm. direktør Poul Erik Andersen om hævet gennemsnitspris. Oven i købet er annoncemængden vokset hele 8 procent i 2006.
I Odense er det af de nye gratisaviser især Nyhedsavisen, der forsøger at slå igennem med lokalredaktion og daglige lokalsider. Foreløbigt uden betydende annoncesalg, men avisen er jo altså ny. 24timer og Dato koncentrerer sig ikke om fynsk husstandsomdeling. Endnu. Fyens Stiftstidende har i øvrigt i to år har udgivet gratistrafikavisen Xtra.
Poul Erik Andersen siger, at han ikke frygter Århus-lignende krigstilstande og kæmpetab på annoncepriserne:
– Vi kan ikke være sikre. Men vi er dygtige, vi dækker markedet, og der er altså forskel på hvilken pris man kommer fra, når man sammenligner Århus og Fyn.
Fra JydskeVestkystens hovedkontor i Esbjerg (og altså for Syddanske Medier, som dækker Syd/Sønderjylland) taler kommerciel direktør Allan Foss om en så forrygende a nnoncesituation, at omsætningen steg hele 20 procent i 2006. Båret af især jobannoncerne.
Her er det af de tre nye gratisaviser 24timer, der forsøger at slå igennem, også med egen lokalredaktion. Avisen uddeles og omdeles i især Kolding og Esbjerg – Post Danmarks bude bærer på JP/Politikens 24timer.
– Det er klart, de nye husstandsomdelte gratisaviser er i markedet. De forplumrer billedet, og de lægger pres på priserne, men vi kan ikke mærke dem på salget, siger Allan Foss.
Han tror ikke på, at Sydjylland kan komme ud for det, som sker i Århus – geografien er simpelthen anderledes, med flere lokalområder, som ikke bare lige kan dækkes af lokalt indhold og lokal distribution.
Alligevel beslutter JydskeVestkystens ejere i løbet af nogle uger, om den nuværende 14-dages-avis skal laves om til et gratisuddelt dagblad – som forsvarsværn og som offensivt tiltag.
Nordjylland: Dyrt at gå ind i krigen
I Aalborg har Poul Sørensen og Nordjyske Medier selv optrappet lokalkrigen ved at skabe sin egen husstandsomd elte gratisavis Centrum – som endda blev skabt som den første af arten.
– På den måde har vi kunnet mærke det; det koster altså penge at sætte i gang. Men udviklingen har ikke flyttet salg, nærmere lagt nyt til.
Nyhedsavisen gør sig ikke rigtigt i Aalborg, hvorimod især 24timer satser nordjysk med egen lokalredaktion og i konkurrence med Nordjyske Mediers Centrum.
Af trafikaviser er både MetroXpress og Urban til stede, i konkurrence med Nordjyske Medier trafikavis 10minutter.
Poul Sørensen deltog i den århusianske aviskrigs tidlige fase midt og sidst i 90’erne, da han arbejdede for de daværende JP-chefer Svenn Dam og Jørgen Ejbøl. Og han siger – modsat kolleger i Odense og Esbjerg – at han godt kan forestille sig Århus-tilstande i både Aalborg og andre byer.
Ifølge Poul Sørensen er annoncepriserne i det nordjyske faktisk faldet i 2006. På detailhandel, biler og boliger var annoncepriserne i forvejen i bund, mens landsannoncerne fik yderligere en tand ned.
Alligevel: Nordjyske Medier solgte totalt – til alle s ine produkter – annoncer for 10 procent mere i 2006, fortæller Poul Sørensen. Også den gamle moderavis Nordjyske Stiftstidende hævede annonceomsætningen, men den leverer efterhånden kun 1/3 af Nordjyske-koncernens snart halve milliard salgkroner.
Urban flytter ind hos konkurrenten
Gratisavisen Urbans århusafdeling flytter fra 1. april ind hos konkurrenten – og søsteren – Århus Stiftstidende. Hidtil har trafikavisen Urbans redaktion og annoncesælgere i Århus boet i lokaler ved Åboulevarden, men fra april bliver adressen altså på Banegårdspladsen.
Flytningen er et led i den oprydning, som Berlingskes koncernchef Lasse Bolander gennemfører overalt: Færre selskaber – og dermed nedbrydning af de mange grænser og den isolerede drift, som ellers prægede Berlingskes mange selvstændige datterselskaber.
asj
Læsertal for de fire store regionalaviser
Avis Jan. 2006 Jan. 2007 Ændring Ændring
i pct.
Fyens Stiftstidende 183.000 171.000 -12.000 -7%
JydskeVestkysten 272.000 228.000 -44.000 -16%
Nordjyske Stifts tidende 210.000 192.000 -18.000 -9%
Århus Stiftstidende 183.000 130.000 -53.000 -29%
Total 848.000 721.000 -127.000 -15%
Gennemsnit 212.000 180.250 -31.750 -15%
Kilde: Index Danmark/ Gallup Aktualitetstal
Oplagstal for de fire store regionalaviserAvis2006? Jan. 2007Ændring i pct. Fyens Stiftstidende?57.571?-4,4%JydskeVestkysten?75.550?-4,5%Nordjyske Stiftstidende?73.077?-11,2%Århus Stiftstidende?31.590?-16%Total?237.788?-8,3Gennemsnit?59.447?Kilde: Dansk Oplagskontrol; udgivererklæringer (ukontrollerede oplagstal).