Taxachauffører fra London til Paris og over Berlin ventes at lukke dørene i fra morgenstunden onsdag i protest mod taxa-lignende services, der har skabt røre i branchen.

Chaufførerne er blandt andet utilfredse med smartphone-applikationen Uber, som med få klik gør det muligt at finde et lift hos chauffører, der kører uden taxalicens.

Ved hjælp af telefonens gps og ur regnes en pris for turen ud, og betalingen foregår med kreditkort, som er tilknyttet applikationen.

– Uber respekterer bevidst ikke reglerne og har derudover betydelige finansielle midler, siger Serge Metz, der er topchef hos det franske Taxi G7.

Chaufførernes aktion kommer få dage efter, at amerikanske Uber blev værdisat til 17 milliarder dollar.

Adskillige andre selskaber har fået lignende idéer, og i Frankrig estimeres det, at 10.000 bil- og motorcykeltaxaer drives uden om det traditionelle system.

/ritzau/AFP