Danmarks største IT- og televirksomhed TDC har fundet ny koncern HR- og kommunikationsdirektør i den tidligere DR-profil Inger Ørum Kirk.
Inger Ørum Kirk har tilbragt det meste af sin professionelle tilværelse hos det tidligere tv-monopol, bortset fra en to-årig flirt med Ritzaus Bureau.
I en pressemeddelelse fra TDC fremgår det, at TDC har udvalgt hende, fordi hun han stor erfaring fra en organisation, som en er præget af en viden- og tekniktung medarbejdergruppe.
Udnævnelsen af den nye kommunikationsdirektør kommer i kølvandet på en større lederrokade hos TDC, som betyder nye ansigter i koncernledelsen, hvor Inger Ørum Kirk bliver nyt medlem.
Pernille Erenbjerg indtræder som ny koncernfinansdirektør. Anders Jensen, der kommer fra Telenor, overtager ledelsen af TDC Privat. TDC Wholesale udskilles som selvstændigt forretningsområde under ledelse af Eva Berneke. Koncernledelsen vil dermed bestå af ni medlemmer.
TDC’s koncernchef og administrerende direktør, Henrik Poulsen, forklarer ændringerne således:
– Jeg har ønsket at få friske øjne på et par af forretningsområderne og samtidig sikre, at vi bevarer en flad ledelsesstruktur, hvor koncernledelsen kan være tæt på kunder, medarbejdere og den daglige drift. På den måde vil vi være i stand til at fastholde de hurtige og korte beslutningsgange, som er påkrævet for at kunne konkurrere i et marked, der er i konstant bevægelse og forandring, siger han.