Vi får flere og flere mobiltelefoner, og vi taler mindre og mindre i dem. Men til gengæld bruger vi dem til alle mulige andre ting.

Vi spiller spil, tager billeder, optager og deler videoer, læser nyheder, sms’er, ser film, lytter til musik, tjekker Facebook, tweeter, finder vej – og tusind andre ting.

Hver tredje tager endda mobilen med på toilettet.

Faktisk er ”tale” i dag kun den 5. mest brugte funktion blandt smartphone-ejere, og det tager Telmore nu konsekvensen af med en ny kommunikationsstrategi og et nyt univers, som også byder på et reelt payoff: ”Mere end snak”.

Så mens mange andre teleselskaber fortsat fokuserer på tale-aspektet i deres kommunikation, så går Telmore nu den anden vej og tager udgangspunkt i de mange andre brugssituationer, der i dag er forbundet med danskernes mobiltelefonvaner.

Skal afspejle virkeligheden

Marc Østerskov, der er marketingchef for Telmore, siger, at man naturligvis går efter at positionere sig anderledes i markedet, men at det i højere grad handler om, at kommunikationen skal reflektere en virkelighed, hvor tale-forbruget stagnerer og dataforbruget eksploderer:

– Vi vil vise, at vi forstår vores kunder og deres ændrede mobile adfærd. Med vores nye tilgang til markedet sætter vi fokus på, at selvom vi er et mobilselskab, så opfører vi os ikke som et. Vi opfører os ligesom vores kunder. Vi ved, at danskerne bruger deres telefon til meget andet end at snakke i, og det skal vores kommunikation afspejle.

Men vi taler dog stadig i vores mobiler?

– Det gør vi, og med payoff’et ”Mere end snak” signalerer vi netop det, vi gerne vil. Vi har selvfølgelig ikke glemt, at man stadig bruger sin telefon til at snakke i, men i dag har 83 procent af mobilkunderne en smartphone –  og den bliver altså brugt til meget mere end snak, siger Marc Østerskov.

Content i alle formater

Det nye univers er udviklet sammen med Vice Medias kreative bureau – Telmores faste bureaupartner gennem de seneste to år, og som også var bureau på introduktionen af konceptet Telmore Play i sommeren 2014. 

Det var også Vice, der stod bag aktiveringen af Play-konceptet på Roskilde Festival i sommeren 2014, hvor man havde omdannet et 300 kvm stort område på pladsen om til et Telmore-univers, hvor festivalgæsterne kunne få vasket tøj, læse magasiner eller slappe af i en hængekøje, mens de så deres yndlingsserier – og målet dengang var netop at vise, at Telmore ikke bare var taletid, men meget andet.

– Vice er rigtig dygtige til content. Og vores nye kommunikations-univers rummer netop content i alle mulige størrelser og former. Vi har optaget film fra mere end 10 hverdagssituationer og en række still-billeder, så vi kan få content, der kan klippes og klistres til alle formater – fra det store biograflærred og TVC til korte onlineklip og GIF’-filer, siger Marc Østerskov.

Høje forventninger

Samtidig er det målet, at Telmores ny kommunikation skal tale til hele Danmark og ikke til snævert afgrænsede målgrupper.

– I vores tidligere kommunikation har vi nok været rettet primært mod de yngre segmenter i hovedstadsområdet, men nu vil vi ud og tale til hele Danmark. Det er et inkluderende univers, som vi mener er fri for målgrupper i og med, at det er adfærden, der er det drivende. Så målretningen foregår via vores mediekøb, som Mediacom og IHH tager sig af, siger Marc Østerskov.

I den kommende tid kan danskerne stifte bekendtskab med Telmores nye univers på TV, i biografen og online – herunder i de sociale medier, men ifølge Marc Østerskov rækker den nye kommunikation langt videre end blot til produkter og salg:

– Vores nye kommunikation – og payoff’et ”Mere end snak” – handler også om fx kundetilfredshed, og så er der jo også et internt signal i det.

Hvordan mener du?

– ”Mere end snak” beskriver kort og præcist, at vi forstår danskernes skiftende mobiladfærd – men samtidig forpligter vi os til at levere innovative digitale løsninger og en verdensklasse kundeoplevelsehelt i tråd med vores vision. Det betyder, at der skal handling bag ordene, og at vi alle skal smøge ærmerne op, og levere ”Mere end snak’” – hver dag.

Og de første interne reaktioner har været positive:

– Vores kolleger siger, at de synes, det favner – og at de kan genkende sig selv. Så jeg har høje forventninger til vores nye kommunikation, både i forhold til kundetilgang og retention, slutter Marc Østerskov.

Du kan se Telmores nye TVC her efterfulgt af bio/web-reklamen her.

TVC – Mere end snak

Bio og web – Ventetid er batteritid