I Danmark omsættes der årligt for omkring 400 mio. kr. i forbindelse med sportssponsering. Et betragteligt beløb, og pengene skulle gerne være givet godt ud. For sponsoren er der tale om en kompleks situation, for sponsoratet skulle gerne ha’ en effekt såvel indad- som udadtil for virksomheden.
Professionel brug af sponsorater, kommer i fokus i forbindelse med håndbold-VM for kvinder i Berlin fra 12.-14.december. Det sørger Event- og Sponsorship Klubben i Dansk Markedsføringsforbund for. Klubben inviterer nemlig til seminar i Berlin. Et arrangement, der indholder såvel lærerige foredrag som spændende håndbolgkampe.
Bussen afgår fra København den 12. december om morgenen med ankomst i Berlin midt på eftermiddagen. Resten af fredagen benyttes til foredrag, som vil give deltagerne et indblik i, hvordan sponsering integreres i virksomhedens marketingmix.
– En sådan kan kun forekomme, hvis virksomheden bevidst søger at udbygge sponsoratet med flere aktiviteter, som peger såvel ind som ud af virksomheden, siger direktør Hans Bak, Mediacentralen. Som medlem af klubben står han bag tilrettelæggelsen af Berlin-turen.
– Klubben ønsker at give deltagerne inspiration til brug af sponsorater. I dette tilfælde er det sport, der er modellen, det kunne lige så godt have været kultur. Vigtigst er det nemlig at se de mange muligheder, et sponsorat tilbyder, eftersom værdien af et sponsorat ikke er større end den måde, man får udnyttet det på.
Foredragsholderne fredag eftermiddag kommer fra tre virksomheder, der alle arbejder professionelt med sponsorater. De cases, der præsenteres er Sunkist’s sponsorat af beachvolleyball, Nike’s tøjsponsorat af håndboldlandsholdet og Tuborg’s Grøn Koncert.
Lørdag præsenterer først Longo Vtal, siden Tele Danmark deres brug af sponsorater. Midt på dagen er der afgang hallen, hvor semifinalerne spilles.
Søndag afvikles hele arrangementet i hallen. Først et møde med de to TV-stationer DR-TV og TV3, der begge dækker håndbold-VM. Derefter er der optakt til finale- og bronzekampene med marketingdirektør Birger Schønfeldt Alm. Brand. Efter finalekampene, der forventes afsluttes omkring kl. 20, er der afgang mod København igen.
Prisen for deltagelse, inkl. transport, overnatning, seminarer og håndbold-billetter, er kr. 4.500,- for medlemmer af Dansk Markedsføringsforbund. Gæster betaler kr. 5.250,-. Der er en særlig pris for ægtefæller, ligesom der er mulighed for kun at deltage i konferencen, selv køre til Berlin eller få enkeltværelse. Yderligere oplysninger hos DMF på tlf. 33 11 87 87.