Den forbrugerrettede internethandel har i 2000 været igennem sit annus horribilis. Mange rene e-butikker er blevet lukket fordi der er blevet sjusket for mange steder. Andre hænger kun lige nøjagtigt på. De fleste har budgetteret med en noget større omsætning end de rent faktisk har. Og det er da slemt, men forhindrer ikke e-handlen i at blive dobbelt så stor i 2000 som den var i 1999. Men stadigvæk køber vi under en procent af vore forbrugsvarer på nettet ! Så selvom væksten er fin, går der et stykke tid før e-handlen bliver rigtig stor.
Og tid er en knap faktor i en branche som regner med internettid. En tid som går mange gange hurtigere end den almindelige tid og derfor skal alting gå fem gange så stærkt! Mange virksomheder har derfor på “internetspeed“ truffet beslutninger på et alt for løst grundlag. Der har ikke været tid til at sondere ordentligt forud for fx indkøb og rekruttering. Man har ikke fået gennemtestet sine sites osv. Der har ikke været tid til at tænke sig om eller lære af sine fejl. For de virksomheder, som var på speed i går, er døde i dag. Men det får ikke den store negative betydning. De virksomheder som er på banen i dag er noget klogere. De har lært af egne og andres fejl. Først og fremmest er de mere realistiske. Også med hensyn til tempoet. Også i internet-økonomien er vi nødt til at operere i et tempo, hvor “sjælen“ kan følge med. En del af sjælen er kunderne. De vil ikke fra den ene dag til den anden omlægge deres vaner. Det tager tid.
På de indre linier er man også nødt til at gøre meget mere ud af forarbejdet inden man åbner sin butik. Det gamle slogan Launch Crap But Launch (LCBL) drejer sig om at komme først på markedet uanset hvad. LCBL er opfundet af IT-industrien for mange år siden, og der følges det stort set af alle. Men det princip kan ikke overføres til e-handel, selvom mange har forsøgt sig. Forbrugerne har jo her et reelt alternativ. De køber bare på gammeldags facon, hvis internet butikken er for besværlig. Og det er der mange butikker der har været. Først og fremmest har for mange e-butikker været dårligt indrettede, men det har også knebet med at få leveret varen til de efterhånden få stålsatte der gennemførte processen.
På et punkt har de fleste døde internetbutikker dog været gode. De har været gode til at brænde penge af på marketing. Og langt hovedparten af de penge er spildt. I dag investerer e-butikkerne på en anden måde. De investerer først og fremmest i den nødvendige tid. Der er et klart større fokus på at levere et godt tilbud til forbrugeren i dag. Og forbrugerne vil belønne dette skift.
Der vil derfor også gå den nødvendige tid inden e-butikkerne for alvor vil vende tilbage til at satse på markedsføring. Også fordi mange af fremtidens e-butikker er multichannel, dvs. etablerede virksomheder med en fysisk og kendt tilstedeværelse, som kan overtale forbrugerne til at komme ind i butikken.
En anden grund til at virksomheder af enhver slags vil være tilbageholdende overfor især interaktiv markedsføring er, at vi også her har behov for at samle op og få lært. Der er siden de første bannerreklamer udviklet en stribe af gode og relevante alternativer. Men vi ved reelt for lidt om hvilke af disse tilbud som giver mest værdi for pengene. Vi kan ikke indenfor e-marketing blive ved med at lancere nye produkter og bruge LCBL. Der findes jo alternativer. Derfor må vi også bruge den nødvendige tid til at finde ud af, hvad vi har lært.
(portræt fra New Media nr. 8, tillæg til MF. nr. 29 side 9