De var blandt de bedste i deres ungdom, og nu er to af den danske reklameverdens tunge drenge vendt tilbage til branchen, som de forlod for 20 år siden, skriver Dagbladet Børsen.
Det drejer sig om Vagn Henriksen og Svend Sieling. I mange år var de en af den danske reklameverdens mest fasttømrede makkerpar, og de blev fra slutningen af 1970’erne og op gennem 1980’erne kendt som “de unge og progressive i branchen”, skriver Børsen.
Nu er de tilbage som bagmændene bag en reklame for Ucap Invest, og dermed er de vendt tilbage til branchen, de forlod for 20 år siden. Det var Ucap Invests adm. direktør, Søren Kjær, der fik lokket dem tilbage på scenen.
– Vi fungerede rigtigt godt sammen med Søren Kjær og Lars Møller Pedersen fra Ucap Invest. Men det var det, at blive genopfundet, der måske virkelig var vores chance. Vi har jo ikke arbejdet sammen i 20 år, siger Svend Sieling.
Børsen