Den danske tøjkoncern Hummel har i forbindelse med det igangværende EM i herrehåndbold i Norge sat en markant markedsføringskampagne i værk.
En kampagne, der blandt andet inddrager landsholdsspillerne Lars Christiansen og Joachim Boldsen, der hver især har indviduelle aftaler med Hummel.
Det er de knotne over hos Dansk Håndbold Forbund (DHF), der har en sponsoraftale med Puma. DHF anklager Hummel for at drive såkaldt parasitmarketing. Altså at man forsøger at udnytte andres brand uden at betale for det.
– Samlet set prøver Hummel at kæde deres produkt sammen med DHF. De udtaler sig på radio og tv, og signalerer hele tiden, at de har et tilhørsforhold til os, siger Martin Binzer Lind, der er jurist hos DHF.
Hos Hummel afviser administrerende direktør Søren Schriver, at man foretager sig noget ulovligt eller uetisk.
– Vi er blevet beskyldt for at rende på spillerhotellet med Hummel-tøj på uden at have noget at gøre der. Men vi har altså en aftale med Montenegros landshold, og derfor er vores folk til stede for at servicere holdet. Det samme gælder for det polske landshold, som vi også har en aftale med, siger Søren Schriver.
/ritzau/