Nordjylland, og regionens spidskompetence som IKT-miljø, skal markedsføres allerede, når rejsende sætter fod i Aalborg Lufthavn.
For de uindviede står IKT for informations- og kommunikationsteknologi, og kanalen, der skal bruges til at fortælle om regionens fordelagtigheder, er et 40 tommer stort touch-medie, der skal fungere som et virtuelt udstillingsvindue.
Det er det Aalborg-baserede reklamebureau Shrpa, kendt for blandt andet
kyssende betjente, der har udviklet løsningen på initiativ af BrainsBusiness – ICT North Denmark, der er den samlende platform for erhvervsnetværket ictnorcom, Aalborg Universitet, Aalborg Kommune og Region Nordjylland.
– Touch-mediet repræsenterer en ny måde at kommunikere med målgruppen på, fordi hele opbygningen er sket med udgangspunkt i brugerens præmisser. Mediet betjenes efter samme intuitive principper, som man kender fra iPhone, og der er blandt andet mulighed for at få oplysninger sendt direkte fra touch-mediet til sin mobiltelefon via Bluetooth, siger bureauchef Troels Nørlem.
– Vi har skabt en højteknologisk kommunikationsløsning, der udnytter touch-mediets potentiale i langt højere grad end det, vi er vant til at se i dag, og touch-navigationen på den 40 tommer store skærm er en oplevelse i sig selv, siger han.
En lille præsentation af touch-mediet: