TradeDoubler Danmark har netop ansat Lars Willumsen som adm. direktør. Udnævnelsen sker samtidig med, at onlinesalgs-virksomheden oplever en markant øget interesse for brugen af internettet til målrettet salg og markedsføring.

TradeDoubler, der er børsnoteret i Stockholm, havde i 2006 en omsætning på 192,4 mio. euro og omsætningstallet for 2. kvartal 2007 viser en stigning på 27,9 pct. i forhold til samme periode sidste år.

43-årige Lars Willumsen har senest været adm. direktør i Vizeum, men han understreger, at han ikke er ansat i TradeDoubler for at gå mediabureauerne i bedene.

– I stedet vil vi samarbejde, da vi og mediabureauerne har meget at tilbyde hinanden. TradeDobler har en specifik viden om onlinesalg og markedsføring, og mediabureauerne tilbyder kunderne de målrettede pakker, der dækker hele annonceområdet ved at indgå partnerskab med os, siger Lars Willumsen.

Ifølge den seneste halvårsstatistik fra FDIM lander omsætningen hos netmedierne i Danmark i omegnen af 2,4 mia. kr. for 2007, hvilket er en stigning på omkring 50 pct. i forhold til 2006. cwl