Det er bare to år siden, det danske produktionsselskab The Woerks begyndte at producere film, men det er allerede blevet til flere reklame- og filmpriser priser både herhjemme og internationalt.

Senest har The Woerks snuppet ikke færre end tre priser ved Berlin Fashion Film Festival for deres alternative film, der er instrueret af Lasse Martinussen, for streetmærket Le Fix.

I filmen, som du kan se under artiklen, er modellerne byttet ud med unge fra Københavns vestegn og den ellers vanlige historie i kampagnefilm for modemærker er byttet ud med en underliggende kritik af modeindustrien.

Og selv om det kan lyde en smule selvmodsigende, at en sådan film skulle vinde priser ved en mode-filmfestival, så rammer den tilsyneladende spot on.

– Vi ville skabe en anerledes modefilm, der turde at have holdninger til den verden, vi lever i, og få betragterne til at reflektere over fashion i en større kontekst. Derfor er vi også meget glade for priserne, der giver os mod på at lave endnu flere film, der tør udfordre brands’ ideologier. Det er fantastisk, at den har skabt opmærksomhed langt ud over Danmarks grænser, siger Anders Røge, direktør og partner hos The Woerks.

Priserne ved Berlin Fashion Film Festival blev givet i kategorierne Best direction, Best casting og Best editing – og samme film vandt i øvrigt også en pris ved New York Fashion Film Festival, hvilket efterfølgende desuden gav positiv omtale i New York Times.

Kendte kunder i butikken

The Woerks har bl.a. produceret film for kunder som B&O, AiAiAi, WoodWood og musikvideoer for Reptile Youth, Broods og Bring Me The Horizon – og det er da også blevet til både priser og shortlister ved både Creative Circle, Danish Internet Awards, CPHPix og The FWA.

Selv siger folkene hos The Woerks, at de arbejder ud fra dogmet om, at genrerne gerne må stikke i flere retninger og passe til andre platforme end den ”almindelige tv-reklame”:

– Film som medie udvikler sig hastigt og vi søger hele tiden at udfordre både medie og udformning. Det er en spændende tid for os og for de brands, der ønsker at gribe de nye muligheder. I dag er spørgsmålet ikke længere, om man skal bruge film, men nærmere hvornår og hvordan. Derfor oplever vi også oftere, at vores kunder trækker os ind i idefasen tidligt, fortæller Anders Røge.

Lige nu arbejder The Woerks på flere nationale og internationale projekter – herunder en musikvideo for Mew og Microsoft, som involverer fans fra hele verden.

Se The Woerks’ vinderfilm for Le Fix her.