Rekordlave renter giver danske boligpriser kunstigt åndedræt, vurderer en række af landets førende boligøkonomer. Bag ved de eventyrligt lave renter gemmer sig imidlertid en barsk realitet for de danske boligejere, som er, at boligpriserne fra én kant trues af frygten for nye kriser blandt boligejerne og fra en anden kant trues af udsigten til stigende renter, skriver dagbladet Børsen.
En måling, som Boligøkonomisk Videncenter har foretaget blandt et repræsentativt udsnit af landets boligejere, viser, at 72 pct. af dem mener, at der er risiko for en krise af samme omfang som finanskrisen inden for de kommende 10 år. Krisefrygten er vokset siden juni, hvor det var to ud af tre boligejere, som frygtede en gentagelse af finanskrisen.
– Vi kan ikke sige, at det danske boligmarked er bundet endnu. Vi befinder os formentlig på en trappeafsats, hvor enten en skuffende økonomisk udvikling eller stigende renter kan igangsætte et nyt fald i boligpriserne, siger Curt Liliegreen, chef for Boligøkonomisk Videncenter og en af Danmarks mest ansete boligeksperter.
Børsen side 18-19.