Danskerne er for alvor ved at indstille sig på, at der kommer færre delikatesser i indkøbskurven.
Næsten hver anden tror på et stort rundt nul, når lønnen skal forhandles næste gang, og hele tre ud af fire forventer, at de allerhøjst kommer til at stige med 2 pct. i løn, skriver dagbladet Børsen.
Og det er langt under prisudviklingen på nu 2,5 pct. Det viser en ny meningsmåling, som Greens Analyseinstitut har foretaget for Børsen.
Holder det stik ved forårets overenskomstforhandlinger og de lokale lønforhandlinger, så får danskerne udhulet reallønnen og mister købekraft. Og sådan kommer det til at gå, vurderer Flemming Ibsen, arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet.
– Normalt vil fagbevægelsen stile efter at bevare reallønnen, og det vil de også officielt gøre denne gang. Det vil forhandlerne spille ud med. Men omvendt ved de, at forventningerne hos deres medlemmer er i bund. Jeg tror, det bliver en kriseoverenskomst, og at der vil komme en masse nulløsninger i de lokale lønforhandlinger, siger Flemming Ibsen.