Tulip forbereder nu en ny mærke-strategi, og det har hen over sommeren ført til omrokeringer i selskabets bureau-portefølje. Hidtil har Nørgaard Mikkelsen håndteret de fleste mærker, mens Leo Burnett har arbejdet med Gøl pølser. Men fremover bliver alle mærker samlet hos Wibroe, Duckert & Partners.
– Der har ikke været tale om en bureau-konkurrence. Vi er gået direkte efter dem, vi har vurderet som bedst til at løfte vores nye strategi, siger marketingchef Henning Carlsen og tilføjer, at der dog var samtaler med et par andre bureauer i forløbet.
Det Randers-baserede-bureau, Frydensberg, som hidtil har hjulpet med taktisk kommunikation, fortsætter.
Tulip har desuden skiftet media-bureau. Mindshare er droppet til fordel for MediaWise ud fra bl.a. den samme opfattelse om at finde dem, som Tulip finder bedst til at sparre på den nye strategi. Hovedsigtet er en masterbrand strategi, fordi Tulip har haft for mange mærker hver med for små budgetter til at trænge igennem. fin