Wonderful Copenhagens vnr-afdeling (Video News Releases) vader i succes, og det næste bevis bliver den guldmedalje som foreningens nyeste turismefilm i weekenden får overrakt på rejsemessen ITB/Das Goldene Stadt i Berlin.
Det er den 18. internationale pris, som Wonderful Copenhagen har vundet. En tidligere film om København har vundet prisen som Verdens Bedste Turistfilm, og netop den pris er filmen om Øresundsregionen nu sporet ind til at vinde.
Temaet for den nyeste film er “København og resten af Øresundsregionen har det hele – fra skøn natur til et tætpakket kulturudbud – og alt er inden for en rækkevidde af 90 minutter”.
– Vi er meget glade og særdeles stolte over, at vi på denne måde bliver krediteret på verdensplan. Prisen er en anerkendelse af det høje niveau, vi i gennem flere år har kunnet demonstrere med vores filmproduktioner, som vi selv laver inhouse, siger Wonderful Copenhagens salgs- og marketingdirektør Ole Andersen.
Succesen for Wonderful Copenhagens tv-, film- og videoafdeling skyldes ifølge filmens kreative producer Anders Garde Kongshaug afdelingens unikke erfaring med netop VNR-produktion.
– Vi har fået solid erfaring med at distribuere nyheder fra København til resten af verden. Vi har lært meget af dette internationale samarbejde. Vi har også haft en del store events siden Kulturby 96 – fx MTV Europe Music Awards, royalt bryllup og Melodi Grand Prix, der alle krævede en masse ekstra produktion og fik sat os i gang med præsentationsfilmene.
Anders Garde Kongshaug er som følge af priserne blevet inviteret til at sidde med i de tre internationale juryer: FIMAC – International Festival of Corporate Audiovisual Medias (Frankrig), Art&Tur – International Tourism Film Festival (Portugal) samt New York Filmfestival.
sm