Det er populært at spare penge på oplevelser i hovedstaden.

Oplevelses-kortet Copenhagen Card, som Wonderful Copenhagen/VisitCopenhagen står bag, kan i hvert fald melde om nye rekorder, efter at tallene for 2013 er blevet gjort op.

Således blev der i 2013 solgt 97.000 kort til oplevelseshungrende turister og besøgende – en stigning på 23 procent i forhold til 2012 og kortets hidtil bedste salgs-år, oplyser Wonderful Copenhagen/VisitCopenhagen på sin hjemmeside.

Og antallet af besøg hos attraktionerne, der er med i ordningen, er fulgt med opad. I det forgangne år har Copenhagen Card fået tælleapparaterne hos fx Tivoli, Rundetårn og Den Blå Planet til at klikke ca. 500.000 gange – en stigning på cirka 31 procent i forhold til sidste år.

– Det samlede udbud af oplevelser på kortet var det hidtil stærkeste på 2013-udgaven. Eksempelvis kan nævnes Den Blå Planet, der var med for første gang, og som har været meget populær. Derudover lancerede vi i 2013 et nyt, selvstændigt website som salgskanal for kortet. Det betyder, at turister kan købe kortet hjemmefra, og her oplevede vi en stigning i online-salget på over 200 procent, siger Marianne Skafte, der er Commercial Marketing Manager i Wonderful Copenhagen.

At Den Blå Planet var populær blandt Copenhagen Card-turisterne, kan ses på top-10 over årets mest besøgte attraktioner i ordningen. Her er Den Blå Planet strøget direkte ind på en femteplads.

Det er dog fortsat Tivoli, der topper listen, og bortset fra Den Blå Planet er de fleste i Top 10 gengangere fra sidste år. 

Top 10 over de attraktioner, der fik flest Copenhagen Card-besøg i 2013

1 – Tivoli


2 – Copenhagen Canal Tours A/S


3 – Rundetårn


4 – Rosenborg Slot


5 – Den Blå Planet


6 – Zoologisk Have


7 – Christiansborg, De Kongelige Repræsentationslokaler


8 – Amalienborg, Christian d. VIII


9 – Kronborg


10 – Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot