TV 2 skal have opbygget en ”professionel, pragmatisk og serviceminded personaleadministrativ funktion”, skriver TV 2 Medienyt. Mere næsvise medier end markedsforing.dk ville spørge, om man da ikke har haft det før? Sagen er imidlertid, at TV 2 inden for det seneste års tid har haft to HR-direktører, Gitte Mandrup og Mette Lybeck Pedersen, der hver bestred jobbet i et halvt år for så at forlade mediekoncernen.

I en nyoprettet stilling som personalechef i TV 2 HR er René Honoré tiltrådt. Han er advokat og har gennem 15 år beskæftiget sig med personalejura og HR. René Honoré kommer fra PFA Pension og har før været hos bl.a. SAS og Dansk Handel & Service,

Ovennævnte personaleadministrative funktion får René Honoré ansvaret for, samtidig med at han bl.a. skal undervise og rådgive i personaleledelse og arbejde med TV 2s personale-politik og -håndbog.

TV 2s økonomidirektør Anders Kronborg, der er konstitueret adm. direktør, er fortsat fungerende HR-direktør. Først når den nye adm. direktør for TV 2 er fundet, indledes jagten på en ny HR-direktør.

peng