Kampen om den officielle historie ovenpå de netop overståede årsaftaleforhandlinger skærpes mellem tv-stationerne og mediebureauerne. De sidste dage har beskyldningerne fyget over Markedsførings hjemmesider, hvor først direktør Kenneth Brenøe fra Mediacom kaldte Tv-stationerne uforberedte og utroværdige og senere på opfordring af Peter Olafsson, markedschef på TV2, specifikt udpegede TV Danmark og TV3 som skurkene.
Skurkerollen får nu TV Danmarks salgsdirektør Klaus Nielsen til at røre på sig. Han er lodret uenig med Kenneth Brenøe om forløbet og står uforstående over for kritikken:
– Principielt mener jeg ikke, at den form for dialog bør foregå i pressen, men jeg bliver nødt til at reagere, når det bliver penslet ud, at det er os, det er galt med.
– Jeg står helt uforstående over for Mediacoms kritik, da vi aldrig har været mere forberedte end i år. Det er rigtigt, at forhandlingerne har været hårde, men det er en del af gamet. Og det er også rigtigt, at vi er kommet op med noget nyt under selve forhandlingerne. Det mener jeg dog hører med. En af vores opgaver er at være løsningsorienteret. Det synes jeg ikke er uforberedt, snarere tværtimod.
Klaus Nielsen oplyser desuden, at TV Danmark (SBS TV) er tilfredse med resultatet af årsaftaleforhandlingerne. De har fået flere aftaler end sidste år, og omsætningen er højere.
– Det er rigtigt, at priserne er sat op, men jeg mener alligevel, at aftalerne er gode for annoncørerne, fordi der er taget højde for de individuelle behov, siger Klaus Nielsen. MSOL