Det var ikke uden tvivl og intern skepsis, da Lars Andersen, marketing manager for Nord- og Vesteuropa, for tre år siden valgte det danske bureau Very til at lave nordisk marketing for Coca-Colas energidrik Burn.
Det fortæller han til Dagbladet Børsen.
– Netop for energidrikke nytter det ikke at køre en fed tv-reklame – for målgruppen ser ikke tv med mor og far. De sidder og skriver på de sociale medier eller skater ude på vejen, forklarer han til avisen.
Hos Very fik Coca-Cola således ingen forkromet medieplan eller traditionel kampagne, men derimod ekspertise i forhold til målgruppens miljøer.
– Vi trak stikket på tv, radio, print og outdoor. Men det betød også, at vores partnere pludselig ikke længere kunne se vores marketing. Investeringen var den samme – men lå ikke der, hvor de ældre herrer på direktionsgangene færdes, siger Lars Andersen.
De første to år var der heller ingen målbare resultater
– Jeg må tilstå, at jeg også selv var ved at miste modet på et tidspunkt. Men nu er vi på tredje år og har formået at rykke helt sindssygt, især i de ældre teenagegrupper omkring 17-20 år, siger han til Børsen.
Børsen