Vi ser stort set den samme tv-mængde, som vi ”altid” har gjort. Vi ser bare tv på andre platforme end flow-tv, og vi opfører os anderledes, når de reklamebårne kanaler kører over de mange forskelle skærme.
Det er nogle af konklusioner i Ericsson ConsumerLabs TV and Media rapport 2015, der er på gaden i dag. Rapporten er den største i verden, idet den står på ryggen af 680 millioner tv-forbrugeres adfærd på tværs af 20 markeder.
Går vi politisk ukorrekt til værks, hvad er forbrugernes holdning til tv-reklamer?
• 52 pct. skifter kanaler for at se noget andet.
• 43 pct. forlader skærmen for at gøre noget andet.
• 34 pct. browser nettet på smartphones og tablets mens reklamerne kører.
• 31 pct. besøger sociale medier, mens de ser tv-reklamer.
Kategorierne er ikke gensidigt udelukkende. De adspurgte kan sætte flere krydser. Men der er mere endnu:
• 30 pct. optager deres foretrukne program (med reklamer), så de kan spole hurtigt forbi reklamerne.
• 20 pct. bruger ulovlige streaming-tjenester.
• 12 pct. anvender en adblocker.
• 8 pct. fortæller, at de altid ser tv- og video-reklamer.
Streaming af tv-serier og film er i øvrigt markant i vækst. Fra 2,9 timer i 2011 til 6,0 timer i 2015. Og at film- og video-on-demand udgør en tredjedel af seningen inden for kategorien.
Rapporten viser også en 71 pct. stigning af videoer siden 2012, og at to tredjedele af teenagere TV og video-forbrug sker via smartphones og tablets.
Præcis hver tiende ser YouTube-videoer mere end tre timer dagligt. En virkelig anbefaling af pre-rolls.
Kigger vi specifikt på de nordiske lande, faldt den traditionelle tv-seningen for femte år i træk til 173 minutter om dagen i Danmark mod 201 minutter dagligt i 2010.
I Finland voksede traditionelt tv-kigning for femte år i træk til 184 minutter, selv om udsvingene er meget små.
De 12-18 årige danske seere så 21 pct. mindre traditionelt tv, mens de ældste grupper så mere. I Danmark voksede forbruget af streaming-tjenesterne, idet 17 pct. af al tv-sening i 2014 var streaming, hvilket er vokset fra 12 pct. i 2013.
Ericsson ConsumerLabs TV & Media rapport indeholder en enorm mængde informationer, og den kan hentes som PDF herunder.