Tysklands reklamebranche har ondt i væksten. Reklamebranches forbund ZAW (Zentralverband der deutschen Werbewirtschaft) forudser, at væksten i det kommende år nærmest vil stagnere.
Forbundsformand Michael Kern begrunder sin frygt med, at med 1,8 pct. ligger væksten i det tyske annoncemarked langt under den globale vækst på 4,7 pct.
Der er flere årsager, mener marketingmediet Absatzwirtschaft Online og nævner blandt andet EU-indgreb over for annoncering, muligvis forkert mediaplanlægning samt ændringer i den sociale og demografiske sammensætning af det tyske forbrugsmønster.
På det tyske marked er print ingenlunde afgået ved døden, og med 2-3 pct. af mediaforbruget udgør online annoncering fortsat en lille del.
Annoncering i dagblade og tv udgør i Tyskland hhv. 22 pct. og 20 pct. af mediakanalerne, men direct mail og reklameblade står for hhv. 16 pct. og 10 pct.
sd