En fodboldfusion der gik i vasken, en krigsforbrydelse der blev holdt skjult i over 67 år, og en malekonkurrence der har givet over én million kroner til syge børn.
Emnerne var vidt forskellige, da brancheforeningen Ugeaviserne onsdag hædrede en række af sine medlemsaviser med den nye pris for god lokal-journalistik, Ugeavisernes Årspris, som blev uddelt for andet år i træk.
I et opløbsfelt, der blev rost af dommerkomiteen for en usædvanlig høj kvalitet, var der både en sjællandsk, en fynsk og en jysk ugeavis, der kunne gå hjem med en guldmedalje.
I kategorien nyhedshistorier gik guldet til Lørdagsavisen Køge-Egnens-Avis for sine afsløringer af, at Køge Boldklubs økonomi var så elendig, at en planlagt fusion med Herfølge Boldklub ikke kunne gennemføres. I samme kategori var der sølv til Ugeposten i Helsinge og bronze til Amager Bladet.
I kategorien features var der guld til Ugeavisen Esbjerg for artikelserien ”Døden kom ud af mørket”, som belyste et 67 år gammelt, aldrig opklaret kutterforlis, der kostede 16 esbjergfiskere livet. Med hjælp fra lokalhistorikere beviste Ugeavisen Esbjerg, at der var tale om en krigsforbrydelse. I samme kategori var der sølv til Furesøens Mediecenter og bronze til Hillerød Posten.
I en tredje og nyindstiftet kategori, redaktionelle ideer og initiativer, var der guld til Ugeavisen Odense for sin årlige malekonkurrence, som har indsamlet over en million kroner til Odense Universitetshospitals børneafdeling. I samme kategori var der sølv til Fjends Herreds Folkeblad og bronze til Roskilde Avis.
Endelig fik Herlev Bladets journalistiske stab en specialpris på 10.000 kroner. Prisen er en anerkendelse til journalisterne for stribevis af gode initiativer og for generelt at holde et højt fagligt niveau på en avis, der står meget stærkt i sit udgivelsesområde.
I alt deltog 24 aviser med tilsammen mere end 50 bidrag til konkurrencen, som ifølge dommerkomiteen er et godt bevis på, at der i dag laves journalistik på mange ugeaviser, som er fuldt på højde med niveauet på dagbladene.